USTA ÇİZER KAMİL MASARACI’DAN KARİKATÜR SERGİSİ

2197

Nilgün KAYA

Karikatürist Kamil Masaracı’nın sergisi, 10. Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali kapsamında, Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi’nde 25 Nisan Perşembe günü saat 14.00’te açıldı. Sergi 28 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

Ayvalık Kültür Sanat Derneği (AYKÜSAD), Ayvalık Sanat Derneği (ASD) ve Ayvalık Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 10. Ayvalık Uluslararası Tiyatro Festivali’nin ilk gününde açılan sergi beğeni topladı.

Karikatürcü Kuruluşları Federasyonu (FECO), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Uluslararası Spor Yazarları Birliği (AIPS) üyesi Kamil Masaracı, karikatürleriyle festivalin konuğu oldu.

Karikatürist Kamil Masaracı’nın, Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi’nde, 25 Nisan Perşembe günü açılan karikatür sergisine, Ayvalık Belediye Meclis üyesi Tülay Çankaya ve Mehmet Anıl Okyar, Belediye Kültür İşleri Müdürü Burak Tok, Ayvalık Sanat Derneği Başkanı Ali Gün, Ayvalık Kültür Sanat Derneği Başkanı Yaşar Akçay, 10. Ayvalık Uluslararası Tiyatro Festival Komitesi, Sakarya Orta Okulu öğrencileri, ilçede yaşayan sanatçılar Ressam Bedri Karayağmurlar, Yazar Mevlüd Asar, Ressam Arif Buz, Karikatürist Kemal Urgenç, Heykeltraş Abdullah Şengörenoğlu, Tiyatro Sanatçısı Erkan Cılak ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir’de toplantıda olduğu için açılışa katılamayan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in, sanata duyarlı, sanatçıya önem veren bir bakış açısına sahip olduğunu ifade eden Belediye Meclis üyesi Tülay Çankaya, sanatsal etkinliklerin geniş bir yelpazede devam edeceği mesajını verdi.

Festival komitesi adına Kamil Masaracı’ya teşekkür eden Sadi Mastar, “Festivalimize katılmasında onur ve mutluluk duyduk. Sergimiz festival boyunca açık kalacak” dedi.

Tiyatro konulu karikatürleriyle tiyatro dünyasından kesitler sunduğunu belirten ve her karikatürü ile gerek tiyatro dünyasını mercek altına alan gerekse siyaset-politika ve devlet ekseninde tiyatroya bakışı gündeme getiren Kamil Masaracı, “Ayvalık’ta ilk sergim. Karikatürlerimin arasında yeni yayınlananlar da var. Ayvalık benim için özel bir yer, seviyorum Ayvalık’ı ve her geldikçe o sevgi artıyor.” dedi.