AYVALIK’A 7 GB ALANI

2715
Fotoğraf: Kadri KAYA

Nilgün KAYA

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ayvalık’ta 7 noktada Günübirlik Kullanım Alanı yapacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni dönem ajandası içerisinde yer alan günü birlik kullanım alanlarının Ayvalık’a da yapılması için düğmeye bastı.

Bölgede Doğa Koruma ve Milli Parklar Burhaniye Şefliği yönetiminde yürütülecek ve peyzaj projeleri CSU Design Peyzaj Mimarı ve Kentsel Tasarımcı Serkan Uluşal tarafından hazırlanan çalışma kapsamında GB alanlarında, kır lokantasından piknik ve çocuk oyun alanlarına halkın rahatı, sızdırmaz sıhhi tesis birimlerinden giriş kontrol noktasına kadar da doğa ve insan güvenliğine yönelik üniteler yer alıyor. Alanlarda ayrıca yöresel ürün satış noktaları, şezlong alanı, mescit, tuvalet, duş, kabinler, mutfak ve idari ofisler de yapılacak.

2004 gelişme planında yer alan günü birlik alanların Ayvalık Adaları Tabiat Parkının 2 bin hektarlık bölümünü kapsadığı ve proje üzerinde 2 yıldır çalışıldığı öğrenildi.  7 adet günü birlik alan; Bahçealtı koyunda iki bölüm halinde olmak üzere, Cunda Adası’nda Pateriça koyunda 1, Birinci ve İkinci köyde birer adet, toplamda 4 adet, Hakkıbey Yarımadası’nda Kumru burnu ve Ceylan Sitesi koyunda konuşlandırılacak. 3’ü özel mülkiyet olan GB alanlarında diğer 4’ünün işletmesinin bakanlıkça yapılmasının planlandığı öğrenildi.  GB Alanlarına giriş ücretli olacak. Ekosistem tabanlı yerlerin koruma kullanım dengesi içinde günü birlik kullanımına yönelik yapılan proje için 23 kurumdan görüş beklendiği, Ankara’dan gelecek heyetin söz konusu noktalarda inceleme yapacağı öğrenildi.

PAYLAŞMAK
Önceki İçerikKONSER
Sonraki İçerikAİMA’DAN BAHAR KONSERİ