AYVALIK SEMT PAZARLARINDA ASKIDA SEBZE MEYVE UYGULAMASI BAŞLADI

2472

Nilgün KAYA

Ayvalık’ın semt pazarlarında Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu öğrencileri tarafından askıda sebze meyve uygulaması başlatıldı. Perşembe günü açılan semt pazarında projeyi uygulamaya koyan öğrenciler, aldıkları sebze ve meyveleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken, esnaf ve vatandaşların takdirini kazandı.

Askıda ekmek uygulamasını örnek alarak, ‘Hayat paylaşınca güzel’ sloganıyla, semt pazarlarında ‘Askıda sebze meyve’ uygulaması başlayan Ayvalık Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu öğrencileri, hazırlanan 2 sabit askılığı semt pazarlarına yerleştirdi.  Cep harçlıklarını biriktiren öğrenciler, aldıkları sebze ve meyveleri askıya asarak ihtiyaç sahibi vatandaşların almasını sağladı.

“TÜRK HALKI OLARAK BUGÜNLERDE İHTİYACIMIZ OLAN BİRLİKTELİK BU”

Öğrencileri tebrik eden Ayvalık Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Elmas Özmen, “Mehmet Akif Ersoy ortaokulunun hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi ‘Askıda Sebze ve Meyve’ ‘sende bir meyve as’ etkinliği ile ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor, Türk halkı olarak bu günlerde ihtiyacımız olan birliktelik ve yardımlaşmalara önem veriyoruz” dedi.

“GÜN GEÇTİKÇE AZALAN PAYLAŞMA DUYGUSUNUN ARTMASINI AMAÇLIYORUZ”

Pazar günü kurulacak ilçenin en büyük semt pazarı olan Armutçuk Pazarına da askı yerleştirildiğini kaydeden Okul Müdürü Mustafa Kurtuluş, “Pazarlarda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yerlerden sebze ve meyve topladığına şahit olduk. İnsanlarda gün geçtikçe azalan paylaşma duygusunun artması için böyle bir sosyal sorumluluk projesi düzenledik. Toplumda ölmeye yüz tutan paylaşımı arttıracağına inanıyoruz. Askıda ekmekten esinlendik. Öğrencilerimize paylaşmanın önemini anlattık, kimsenin aç kalmaması için herkesin üzerine düşen görevler olduğunu belirttik. İnşallah bu bir kıvılcım olur. Vatandaşlarımız da projeye destek verir” dedi. Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu öğrencilerinin aralarında sokakta yaşayan hayvanlarının beslenmesi ve barınmasını da içeren çok sayıda sosyal sorumluluk projesi bulunuyor.