‘İZMARİTSİZ AYVALIK’ KARİKATÜR YARIŞMASINA BAŞVURULAR BAŞLADI

675

Nilgün KAYA

Ayvalık’ta, halkın jüri olacağı ‘İzmaritsiz Ayvalık’ konulu karikatür yarışması düzenlenecek. Katılım şartları ve başvuru formu için izmaritsizayvalik@gmail.com’a mail atmak yeterli.

Karikatür Sanatçısı Sönmez Yanardağ koordinatörlüğünde TEMA Ayvalık Temsilciliği ve Ayvalık Belediyesi işbirliğiyle yapılacak yarışmada,  Altınova Kum ada plajında 26 Ağustos’ta düzenlenecek etkinlikle, halk jürisi tarafından belirlenecek karikatürlerin Ayvalık Belediyesi tarafından çevre konularındaki etkinliklerde görsel olarak kullanılacağı öğrenildi. Karikatür yarışmasına katılım koşulları şu şekilde;

“1-Yarışmayı düzenlemekteki amaç , sigara izmaritlerini küllüklere, çöp kutularına değil sokağa, denizlere-sahile-kumsala, ormana atarak doğal yaşamı tehlikeye atanları karikatürün evrensel dili ile uyarmak ve bu konuda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.

2-Yarışma amatör ya da profesyonel bütün karikatür çizerlerine açıktır. Gönderilecek karikatürler yayımlanmış olabilir, ancak bir başka yarışmadan ödül almamış olması gerekir.

3-Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir.

4-Elektronik ortamda gönderilecek karikatürler “en az 300 dpi çözünürlükte“ olmalıdır.

5- Her yarışmacı en fazla 3 (üç) karikatür ile katılabilir. Yarışma karikatürleri (ödül alsın veya almasın) iade edilmez ve her türlü kullanım hakkı eser sahibinin yanı sıra Ayvalık Belediyesine de aittir.

6-Yarışmacılar, karikatürlerinin yanında ad -soyadları ile iletişim bilgilerini içeren EK1 ve EK2 Belgelerini okunaklı olarak yazmalıdır. Karikatürler en son 21/08/2022 Pazar günü 17.30’a kadar izmaritsizayvalik@gmail.com adresine e-posta ile ulaşmış olmalıdır.

7-Karikatür yarışması Ayvalık Belediyesi ve TEMA Vakfı Ayvalık İlçe Sorumluluğu’nun ilan edeceği tarih ve mekanda yapılacaktır. Katılan karikatürler numaralandırılarak sergilenecek ve sonuçlar sergiyi izlemeye gelenlerin oy sandığına gün boyu kullandıkları oylar ile belirlenecektir.

Karikatür Sanatçısı Sönmez Yanardağ’ın koordinatörlüğünde Ayvalık Belediye Temsilcisi ve TEMA Ayvalık Temsilcisi’nden oluşan komisyonun denetiminde, saat 17.05 ten itibaren sayılacak ve en fazla oyu alan dokuz ulusal karikatür Ayvalık’ın yerel ürünlerinden oluşan hediye paketi ile ödüllendirilecektir.

Ödüller, Bir hafta içerisinde kazanan Sanatçıların adreslerine kargo ile gönderilecektir. Ayvalık Belediyesi seçilen eserleri çevre etkinliklerinde sergileyecek, sosyal medyada, belediyeye ait kültür sanat ve turizm dergisinde eser sahiplerinin isimleri ile birlikte yayınlayacaktır.”