DENİZE SIFIR ÇÖPLÜK

438

Haber: C.Saffet YILMAZ

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde yer alan Gömeç yerleşkesinin sahilleri umarsız kişi ve kurumların sorumsuz tutumları nedeni ile adeta bir çöp toplama alanına dönüşüyor.

Körfezin en doğal ve bakir yapısı ile bilinen Gömeç ilçesinde, son zamanlarda yaşanan çevre kirliliği, yaşam savunucuları ve çevre gönüllülerince tepkilere neden oluyor. Körfezde yer alan ve betonlaşmanın yaşandığı diğer ilçelere göre daha bakir ve doğal yapısı ve temiz havası ile bilinen Gömeç’in deniz kıyıları yer yer çöp ve moloz yığınları ile adeta istila ediliyor. Konuya ilişkin kendisi ile görüştüğümüz Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, göreve geldiğinde bu durumla karşılaştığını ifade ederek, temizlik işleri yetkilisini o bölgelere çöp boşaltılmaması konusunda uyardığını ama kendi bilgisi dışında dökülüyor ise bu konuyu bundan böyle daha sıkı kontrol edeceğini dile getirdi. İrem Himam, kendileri dışında yörede bulunan birçok site, kişi ve inşaat müteahhitlerince geceleri oralara atıklarını bırakıyor olduklarını da sözlerine ekleyerek o alanların aslında moloz alanı olmadığını ve Büyükşehir Belediyesi’nden defalarca talepte bulunmasına karşın yer tahsisi yapılmadığına dikkat çekti.

“RANT ALANLARI KAZANMAK AMAÇLANIYOR” 

Gömeç ve yöredeki birçok çevre örgütünün tepkisini çeken bu durum karşısında insanlar: Denize sıfır yazlık villalarımız vardı şimdi ise denize sıfır çöplüğümüz de oldu diyerek serzenişlerini dile getiriyorlar. Diğer ilçelere göre daha sakin ve bakir olması nedeni ile kontrolün de olanaksızlıklar nedeni ile zor olduğu Gömeç’in atıl alanlarına birçok kişi kurum ve yöredeki sitelerin yanında belediye temizlik işçilerinin de sahil bandına çöplerini bıraktıkları iddia ediliyor. Konuya ilişkin diğer bir yoruma göre ise sahildeki bataklıklara kuralsızca dolgu yapılıyor olmasının Gömeç/Port projesi ile ilişkili olduğu söylemidir. Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Gömeç Çevre Platformu sözcüsü Zehra Erkün Sahillerde yeni yerleşim yerleri elde edilerek yeni rant alanları kazanmanın amaçlandığına vurgu yaptı. Zehra Erkün konuşmasının devamında birkaç yıl önce internet ortamında yer alan Gömeç/Port projesi ile söz konusu alanlarda Venedik benzeri bir yapılaşmanın hedeflendiğine dikkat çekilmesi gerektiğini söyleyerek bu çevre katliamının sonlandırıılması için mücadelelerinin sürdüğünü dile getirdi.