ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ PARİS REPERTUVARIYLA 21 MAYIS’TA İSTANBUL’DA

2011

Nilgün KAYA

Ayvalık’ın Zeytin Çekirdekleri, Chromas Koro ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de aynı sahneyi ve Paris anılarını paylaşacak. Zeytin Çekirdekleri & Chromas Konseri, 21 Mayıs Pazartesi günü saat 20:30’da başlayacak.

Ayvalık Belediyesi tarafından 4 yıl önce başlatılan, ilçe çocuklarının ve gençlerinin sosyal gelişimlerini güçlendirmek için sağlanan ücretsiz müzik, sanat, spor ve eğitim programı ‘Zeytin Çekirdekleri’ konserlerine devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde konser vermek üzere Fransa’ya davet edilen Zeytin çekirdekleri Orkestra ve korosu , Paris’te, biri 22 Nisan’da Theatre du Gymnase, diğeri 23 Nisan’da Fiap Jean Monnet salonlarında olmak üzere iki konser verdi.

“ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİNE KULÜP VE 84 BİREYSEL BAĞIŞÇI DA DESTEK VERDİ”

UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine “Endüstri Peyzajı” olarak geçen yıl Nisan ayında giren Ayvalık’ın tanıtımına da evrensel değer olan ‘müzik’ aracılığıyla katkıda bulunan Orkestra ve koronun seyahat boyunca ulaşım masraflaru Ayvalık Belediyesi tarafından karşılanırken, Dışişleri Bakanlığı  yemek  ve konser salonu masraflarına destek Verdi, çocukların konaklaması için Yeniköy, İstanbul, Pera Rotary kulüpleri ile 84 bireysel bağışçı yardımlarda bulundu. Ayvalık ilçesindeki 11 okuldan 8-17 yaşları arasındaki 48 çocuk, Pegasus Havayolları’nın ulaşım sponsorluğunda seyahat etti. Koton Mağazaları ve Boyner Grubu’nun sağladığı kıyafetlerle; Ayvalık Ticaret Odası’nın yardımlarıyla alınan bavullarını hazırlayan çocuklar, Paris’te ayrıca UNESCO Genel Merkezi’ni, Opera Garnier, La Villette ve Eyfel Kulesi’ni gezme imkanı buldu. “Bir çocuk gelişir, dünya değişir” inancıyla geleceğin garantisi çocuklara bir pencere açmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer,  “4 yıl önce başlattığımız Zeytin Çekirdekleri büyük bir gururla Ayvalık’ı ve Türkiye’yi temsil ettiler. Köylerden ve mahallelerden 47 çocuğumuzla birlikte 60 kişilik bir heyet olarak  Fransa Büyükelçiliğinin davetlisi olarak gittik. Muhteşem bir gösteri ve arasından resepsiyon oldu. Gurur duyduk çocuklarımızla. Oradaki Türklere büyük heyecan verdik. Konser sırasında Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili şarkıları söylerken inanın salonun hepsi ağlıyordu” dedi.

Bir gönül seferberliğiyle büyüyen  “Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Korosu” konserlerine devam ediyor. Zeytin Çekirdekleri,  21 Mayıs akşamı İstanbul’da, Chromas Koro ile birlikte vereceği ‘Bahar Konseri’ için hazırlık çalışmalarını sürdürüyor.