AYVALIK VE TÜRKİYE’DE KORONA GÜNLÜĞÜ

1849

Dünyada korona vakası sayısı 16.2 milyonu geçerken Ayvalık’ta 27 Temmuz tarihi itibariyle 9 kişide koronavirüse rastlandı. Alınan bilgiye göre;  Altınova’da yaşayan bir genç, Kocaeli’nde gittiği düğünden sonra rahatsızlandı. Gencin testi korona pozitif çıkarken gençle aynı işyerinde çalışan 3 kişi de daha korona virüse rastlandığı öğrenildi. 9 kişi Balıkesir ve Ayvalık Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kentte temaslı olduğu belirlenen 60 kişi bulunduğu ve test sonuçlarının 2 gün içinde alınacağı öğrenildi.

Öte yandan ilçe sokakları ve plajlar yılın en kalabalık zamanını yaşıyor. Tatilcilerin gelmesiyle yoğunluğun arttığı sokaklar, dükkan ve restoranların yanı sıra Gece Pazarı, konser gibi etkinliklerde maske ve sosyal mesafe kuralına uyulması, bilim kurulunun yaptığı; ‘açık havada olmak virüsün bulaşmayacağı anlamına gelmiyor’ açıklamasını unutmaması gerekiyor.

KORONA ÇIKTI, İŞÇİLER 14 GÜN FABRİKADA TUTULACAK

Çanakkale’de Dardanel fabrikası çalışanlarında korona virüsü tespit edildiği iddialarının ardından fabrika 14 gün gözetimli karantinaya alındı. Fabrika tarafından çalışanlara giden mailde, “Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı doğrultusunda Çanakkale Fabrikamız’ da çalışan tüm personelimiz 14 gün gözetimli karantina kapsamına alınmıştır” denilerek şu ifadelere yer verildi: “Yıllık izinde olan personelimizin izinleri iptal edilmiştir. Resmi sağlık raporu olmayan personellerimizin de işbaşı yapması zorunludur. Covid temas etkisi ihtimaline karşı kişilere verilen ev izolasyonu da bu uygulama ile birlikte kaldırılmıştır ve gözetimli karantina kapsamına alınmışlardır. Bu doğrultuda 27 Temmuz 2020 Pazartesi-9 Ağustos 2020 Pazar tarihleri arasında çalışanlarımızın sadece fabrika sahasında ve belirlenecek olan konaklama yerlerinde bulunmasına izin verilmiştir. Bu uygulama İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı sonucu alındığından uyulması zorunludur. Uymayan personele yetkili merciler tarafından 3.150 TL idari para cezası uygulanacağı gibi, kolluk kuvvetleri tarafından konaklama yerlerine gelmeleri sağlanacaktır. 14 günlük süre zarfında konaklama, yemek ve servis hizmetleri şirketimiz tarafından karşılanacaktır. 27 Temmuz Pazartesi mesai çıkış saati ile birlikte personelimizin konaklama yapılacak olan yurtlara sevkleri ve yerleşim işlemlerine başlanacaktır. Niyazi Önen Gıda üretimi şu anda faaliyet göstermediğinden dolayı gelişmelere göre daha sonradan bilgilendirilecektir. Ekipleriniz aracılığı ile çalışanlarımıza hazırlıklı gelmeleri (Giyim, havlu ve kişisel eşyaları) konusunda bilgi verilmesini ve yukarıda belirtmiş olduğumuz uygulamanın zorunlu olduğunun aktarmalarını önemle rica ederiz.” Öğrenildiğine göre çalışanlar karantina boyunca kapalı çalışma sistemi ile işlerine devam edecek, akşam ise yurtlarda kalacak.

DENİZLİ’ DE FABRİKA’DAN KORONA YAYILDI

Denizli Valiliği, kentte bir fabrikada pek çok işçinin korona virüse yakalandığını, bir kişinin öldüğünü açıkladı. Denizli Valiliği, yaptığı açıklamada kentte tedbirlere yeterince uyulmadığından yakındı. Açıklamada, “Tedbirlere yeterince uyulmadığı anlaşılan bir fabrikada tek pozitif vaka ile başlayan süreçte çalışanların büyük çoğunluğu Covid-19’a yakalandı. 25 gündür kapalı olan fabrikada çalışanlarla birlikte ailelerine de bulaştı. Ne yazık ki bir kişi de hayatını kaybetti” ifadelerine yer verildi. Bu açıklamanın ardından kentte bir başka fabrikada daha korona vakalarının olduğu öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı 27 Temmuz tarihinde vaka sayısının 919, vefat eden kişi sayısının 17 olduğunu, 982 kişinin iyileştiğini açıklamıştı.