2020 KOSKS VERİLERİ KÖRFEZ İÇİN UYARI NİTELİĞİNDE

Fotoğraf Kadri KAYA

Nilgün KAYA

Her yılın Ocak – Şubat aylarında, su kuşlarının mevsimsel göç hareketlerinin en az olduğu ve sulak alanlarda kümelendikleri zaman gerçekleştirilen Kış Ortası Su Kuşu Sayımı (KOSKS) Körfezde, Doğa gözlemci ve Fotoğrafçısı Kadri Kaya ile Ayvalık Kuş Gözlem Topluluğu tarafından yapıldı. 2 gün süren çalışmada, önceki yıla göre su kuşu çeşitliliğinde azalma tespit ettiklerini belirten Kadri Kaya, “Bölgede İnsan, inşaat ve avcı baskısı artıyor, su kuşları tür ve popülasyon olarak azalıyor” dedi.

Samsun, Adana, Osmaniye Bursa, Manyas Kuş Cenneti ve Mersin’de gerçekleştirilen Kış Ortası Su Kuşu sayımına destek veren Ayvalık Kuş ve Doğa Gözlem Topluluğu, Körfezdeki 2020 yılı KOSKS çalışmasını tamamladı. Burhaniye Milli Parklar Doğa Koruma Mühendisliği çalışmaya araç desteğinde bulundu.

TÜM SULAK ALANLAR VE KIYI ŞERİDİ TARANDI

İki gün süren KOSKS çalışması 22 Ocak günü Altınova ile başladı. Küçükköy ve Ayvalık’ın ardından ikinci gün Gömeç, Burhaniye, Edremit ve Havran ilçelerinde çalışma yapıldı. 2020 yılı KOSKS çalışmasında Ayvalık, Altınova, Küçükköy, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit’in tüm sulak alanları ve kıyı şeridindeki su kuşlarının sayımı yapılmış oldu.

AYVALIK’TA 14 BİN 700, KÖRFEZDE 6 BİN 224 SU KUŞU SAYILDI

Kış ortası su kuşu sayımının, su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için kullanılan temel yöntemlerden biri olduğunu belirten ve çalışma ile ilgili bilgi veren Kadri Kaya, “Körfez Bölgesinde 36’sı su kuşu olmak üzere toplam 72 tür kuş gözlendi.

Gri Balıkcıl – Küçük Ak Balıkcıl – Büyük Ak Balıkcıl

Ayvalık’ta 19 noktada 66 türde toplam 14 bin 700 kuş sayımı yapıldı. Bölgede en çok gözlenen kuşlar ise şöyle; 9 bin Gümüş Martı,  2 bin 500 Karabaş Martı, 430 Sakarmeke, 254 Angıt ve 735 Flamingo gözlendi. 24 Ocak’ta ekip olarak Körfez Bölgesinde sayım gerçekleştirdik.  Gömeç’te, 2 noktada, 33 türde toplam 3 bin 800 kuş sayımı yapıldı. 2 bin Gümüş Martı, 960 Karabaş Martı, 157 Karabatak, 159 Akça cılbıt, 135 Kara karınlı kum kuşu ve 170 küçük kum kuşu sayımı yaptık. Burhaniye’de 2 noktada 23 türde toplam 1722 kuş gözlendi. 1100 Karabaş Martı, 485 Gümüş Martı, 61 Karabatak ve 10 Bahri sayımı yapıldı.  Edremit’te 1 noktada, 24 türde toplam 547 kuş sayımı yapıldı. 200 Gümüş Martı, 270 Karabaş Martı 35 Yelkovan, 3 Karagerdanlı dalgıç gözlendi. Havran’da 1 noktada, 9 türde 155 kuş sayımı yaptık. 120 Gümüş Martı, 28 Karabaş Martı, 2 Karabatak ve 1 Bahri en çok gözlenen kuşlar oldu.” dedi.

“KUŞLAR BULUNDUKLARI BÖLGEDEN UZAKLAŞIYOR, TÜR VE SAYILARI AZALIYOR”

Sayım sonuçları ve bazı analizlerin dünya ölçeğinde Uluslararası Sulak Alanlar Kurumu ve Dünya Kuşları Koruma Kurumu ile paylaşıldığını belirten Kadri Kaya, “ Çamurcundan Kervan çulluğuna, Gümüş Martıdan Karabatağa farklı su kuşları Ayvalık ve Körfezde konaklıyor. Su kuşu sayımlarını her yıl aynı noktalardan yapıyoruz.  Önceki senelerden farklı bir durum söz konusu değil;  bu kuşların bulundukları bölgeden uzaklaşmaya başladığını, tür ve sayılarının azaldığını tespit ettik. İnsan,  inşaat ve avcı baskısının da söz konusu bölgede arttığını gördük. Burhaniye DKMP ile yaptığım çalışma sonucu Ayvalık ta 2 bölgenin sulak alan ilan edilmesini sağladık. Su kuşu sayım çalışmaları sırasında ise bölgedeki sulak alanların doldurulmak suretiyle yok edildiğini tespit ettik. Sayım yapılan tüm ülkelerden toplanan verilerin birleştirilmesi sonucunda ise su kuşlarının biyo-coğrafik popülasyonları ve sulak alanlar hakkında çok önemli bilgiler edinilmektedir. Elde edilen tüm bu veriler, aynı zamanda Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafından da kullanılarak türlerin kırmızı liste statü değerlendirmeleri yapılmaktadır.” dedi.