AYVALIK ANAOKULU’NDA ATIKSIZ DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

Nilgün KAYA

Ayvalık Anaokulunun minik öğrencileri, okulda düzenlenen ‘Atıksız doğum günü’ partisi ile plastik atıkların çevreye verdiği zararı ve sıfır atık ilkesine uyumlu bir yaşamı deneyimlemiş oldular.

Ayvalık Anaokulu 5/A Papalinalar Sınıfı öğrencileri, Öğretmenleri Sevinç Sönmez rehberliğinde ve TEMA Vakfı Ayvalık İlçe Sorumlusu Haluk Aysu’nun katılımıyla ‘Atıksız Doğum Günü Partisi’ düzenlediler.

TEMA Vakfı Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen etkinlik, günlük hayatta gereğinden fazla atık çıkarılan aktivitelerle ilgili farkındalık kazandırmak amacıyla sıfır atık yaklaşımıyla gerçekleştirildi.

Ayvalık Anaokulu 5/A Papalinalar sınıfının kutlaması sıfır atık ilkesi üzerine õğrenci-öğretmen-veli ve TEMA Vakfı işbirliği ile kurgulandı. Doğum günü pastası evde yapılarak ambalaj atığı çıkarılmadı, bayat ekmekten pizza yapılarak israf önlenmiş oldu.

İçecek olarak limonata yapılarak hem ekonomik açıdan israfa hem de ambalaj atığına engel olundu. Tema Vakfı Haluk Aysu çocuklara zeytin ağacı ve sıfır atık konusunda materyaller hediye etti.