“DÜZENİN KAYMAĞINI KİM YEDİYSE FATURAYI DA O ÖDEMELİ”

Fotoğraf: Arşiv

Nilgün KAYA

EMEK Partisi Balıkesir İl Örgütü yaptığı yazılı açıklamada, “Bu düzenin kaymağını kim yediyse faturayı da o ödemeli” dedi.

Yapılan açıklamada, “Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu “önlem paketi”nin ayrıntılarını, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı. Buna göre mevcut TL hesaplarda ve dövizden TL’ye dönecek hesaplarda faiz kazancı, kur değişiminin altında kalırsa bu fark mevduat sahibine ödenecek.

Peki, kur değişiminden kaynaklı bu farkı kim ödeyecek?Açıklanan pakete göre, işçi sınıfı, emekçiler ve bir bütün olarak halk ödeyecek! Buna sessiz kalmamalıyız! Hükümetin ülke ekonomisini içine soktuğu durumda, emekçilere dayattığı model, mevduatların büyük kısmına sahip olan ve toplamda ancak binde 3’ü oluşturan milyonerleri, zenginleri, patronları, rantiyecileri ve vurguncuları kurtarmak, onların olası zararlarını halktan topladığı vergilerle ödemek.

Bunu kabul etmiyoruz! Son bir yıldır hem döviz kuru artışları hem de halkın sırtına yıkılan vergi yükü ile emekçiler, neredeyse yarı yarıya yoksullaştı. Gerçek enflasyon %50’yi buldu. Temel tüketim maddelerine gelen zamlarla, asgari ücret zammı yapılır yapılmaz, anlamını yitirdi.

Kapitalistlere ve rantiyecilere sağlanan güvence ile döviz kuru düşmesine rağmen, bunun işçi ve emekçilere en ufak bir yansıması olmadı. Ne kiralar ne de ekmekten başlayarak temel tüketim maddelerine yapılan zamlar aynen duruyor. Üstüne üstük yeni yılla birlikte halkın üzerindeki vergi yükü daha da arttırıldı. Bu tablonun yükünü birisi çekecek. Hükümetin safı belli. Başta yandaş şirketler olmak üzere, patronlar, rantiyeciler ve vurguncuları kurtarmak, tüm yükü emekçilerin sırtına yüklemek.Çözüm de belli. Bu düzenin kaymağını kim yediyse faturayı da o ödemeli. Emekçilerin yeni bir yük kaldıracak hali yoktur. Yoksulluk ve hayat pahalılığını durdurmak için derhal emekçiyi koruyacak önlemler alınmalıdır.

Yapılan tüm zamlar geri çekilmelidir. KDV başta olmak üzere elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlardan alınan vergiler düşürülmeli, milyarderlere ek vergiler getirilmelidir. Hükümetin bunu yapmaya ne niyeti ne de gücü vardır. Bu, ancak işçi sınıfı ve emekçi halkın yoksulluğa, hayat pahalılığına ve sömürüye karşı bir araya gelmesiyle ve ortak mücadelesi ile mümkündür. Şimdi, böyle bir mücadeleyi büyütmenin zamanıdır.” Denildi.