AYVALIK BELEDİYESİ, İŞLETMELERİNDE KESE KÂĞIDI KULLANIMINA GEÇTİ

Nilgün KAYA

Alışverişlerde naylon poşet kullanımını azaltmak amacıyla harekete geçen Ayvalık Belediyesi, işletmelerinde kese kâğıdı kullanmaya başladı.

Naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ücretli hale gelmesi nedeniyle, mecburi hale gelecek olan kese kâğıdı kullanımını teşvik etmek için çalışmalara başlayan Ayvalık Belediyesi, belediye bünyesindeki işletmelerde kese kâğıdı kullanımına geçti. Ayvalık Belediyesi tarafından bastırılan 50 bin adet kese kâğıdı, belediye Akaryakıt İstasyonu ve markette kullanılmaya başlandı.

KESE KÂĞITLARI, UNESCO VE AYVALIK BELEDİYESİ LOGOLU

Ayvalık ilçesinin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasını isteyen Ayvalık Belediyesi, UNESCO sürecini kese kâğıtlarına yansıttı. Kese kâğıtlarının bir yüzünde Ayvalık Belediyesi logosu diğer yüzünde ise  ‘Endüstriyel peyzaj’ olarak geçici listeye giren Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası hedefini hatırlatan UNESCO logosu yer alıyor.

“AYVALIK HALKININ HASSASİYETİNE GÜVENİYORUZ”

Naylon poşetlerin insan ve çevre sağlığı açısından olumsuz etkilerinin çok uzun yıllar sürdüğünü, bu şekilde kullanıma devam edildiği takdirde etkilerinin silinmesinin de çok zor olduğuna dikkat çeken Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Naylon poşetlerin doğal yollardan yok olması uzun zaman alıyor. Biz Ayvalık’ta başlattığımız uygulama ile bu kirliliğin az da olsa önüne geçmek istiyoruz. Eskiden olduğu gibi, kese kâğıdı kullanımını teşvik etmek istiyoruz. Ayvalık halkının hassasiyetine güvenerek böyle bir çalışma başlattık. Vatandaşlarımızın da bu önemli konuya gerekli özenle yaklaşacakları umuduyla hazırlattığımız kese kâğıtlarını işletmelerimizde kullanmaya başladık” dedi.