ENGELLİLER 25. KEZ AYVALIK’TA BULUŞTU

Nilgün  KAYA

Diyarbakır’dan İzmir’e, İstanbul’dan Erzurum’a Engellileri Ayvalık’ta buluşturan Ayvalık Engelliler Şenliğinin 25. si, 19 Eylül tarihinde başladı. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi’nin ‘Artık vali olmak istiyoruz, artık bakan olmak istiyoruz’ cümlelerini alkışlarla destekleyen engelliler ve aileleri halk oyunları ile eğlendi, kortej geçişi ile Ayvalık’ta yaşayanları selamladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Ayvalık Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 25. Uluslar arası Ayvalık Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Etkinliklerinin  ilk gününde ‘Engelli sağlık kurulu raporlarında ortez-protez sorunları’  ve ‘Erişilebilirlikte yerel yönetimlerin rolü’ konulu paneller gerçekleştirildi.

18 Eylül günü ilçeye gelerek otel ve kampa yerleşen engelliler ve aileleri, 19 Eylül Salı günü saat 16.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyon Başkanı Aynur Dankaz, Türkiye Orotpedik Engelliler Federasyon Başkanı Cemal Merdan, Türkiye Sağırlar Federasyon Başkanı Ercüment Tanrıverdi, Görme Engelliler Federasyon Başkanı Haldun Kırkık, Spastik Çocuklar ve Erişkinler Dernekleri Cerebral Plasy Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Aile ve Sosyal Politikalar Balıkesir İl Temsilcisi Hüseyin Karatağ, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Ahmet Toker, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Anıl Okyar, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı,Türkiye Sakatlar Konfederasyonu eski genel başkan yardımcısı Ömer Uğur ve vatandaşların katıldığı tören saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Engelliler şenliğine yaklaşık bin 600 engelli ve ailesinin katıldığı açıklandı.

“ENGELLİLİK SORUNU TOPLUMLARIN SORUNU, TOPLUMLARIN SORUNU ENGELLİLERİN SORUNUDUR”

Yusuf Çelebi, “Ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşımızın olduğu bilinmektedir. Ayvalık’ta bu etkinlikler başladığından beri engelliler ciddi haklar elde etti. Konfederasyonumuz da kurulduğundan bu yana hızla artan bir ivme ile engelli hakları adına mücadele etmektedir. Bu mücadele, engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama katılımı, her türlü ayrımcılığa karşı, eşit yurttaşlar olarak onurlu bir yaşam sürdürülebilmesi, ulaşım, erişim engellerinin kaldırılarak nitelikli eğitim olanağına kavuşması ve üretim içerisinde layıkıyla yer alması yönündedir. Engellilerle ilgili çıkan kanunlar yeterli mi değil, bana ne iş verirsen değil artık savcı olmak istediğimizi, Kaymakam, Vali, Bakan olmak istediğimiz, vekil olmak istediğimizi, vekil sayısının artması gerektiğini burada ifade etmek isterim. Sadaka kültürü değil hak eksenli olması gerek o zaman hakkımızı buradan haykırıyoruz. Ey bakanlar, ey yöneticiler artık  devletin illeri elle ayakla değil, devletin yönetim biçimi elle ayakla değil, devlet akılla yönetilir, bu işe aklı yetenlere yetki verilir. O zaman biz de ne iş verirseniz değil biz de belediyede, meclislerde, başkanlıkta yönetimde yer almak istiyoruz. Bakanlıklarda genel müdür olmak, müsteşar, kaymakam, vali hatta bakan olmak istiyoruz” dedi.  Çelebi’nin konuşmasına dinleyenler alkışlarla destek verdi.

Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Türkiye’de örneği olmayan bir süre. Çeyrek asırdır yaptığımız bu etkinliğin bir başka örneği belki yurt dışında bile yok.  Bu işe ilk adımı atan değerli abilerimiz, değerli yöneticilerimiz belki bugünlere geleceğini hayal edemezleri ama inanmışlardı ve hep birlikte bugünleri gördük. Hep birlikte kalabalıkla ve uluslar arası hale getirerek bu şenliğe devam edeceğiz. Ayvalık’ta engellilerin sesini her zaman Türkiye’ye duyuracağız” dedi. Şenlikte CHP Parti Meclisi üyesi Turan Hançerli de engelli haklarının önemine değinen bir konuşma yaptı.

SALSA VE FOLKLOR GÖSTERİLERİ BEĞENİ TOPLADI

Ümraniye Zihinsel Yetersiz Çocukları Koruma ve Yetiştirme Vakfı öğrencilerinin salsa gösterisinin ardından Karadeniz Ereğli Özel Çocukları ve Velileri Koruma Derneği üyeleri halk oyunları gösterileri sundu. Soma Spastik Engelliler Derneği’nin Kafkas gösterisi, Sinop Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon Merkezi dans gösterileri de ilgiyle izlendi. Engelli konuklar ve aileleri gösterilere zaman zaman alkışlar kimi zamansa dans ederek eşlik etti. İlk gün töreni katılan tüm engelli derneklerin kortej yürüyüşü ile tamamlandı. Şenlik kapsamında, kültür, sanat ve spor etkinlikleri düzenlenecek, kamp ateşleri yakılarak 22 Eylül Cuma gününe kadar müzik ve eğlence ile şenlik yapılacak.