AYVALIK’TA MOR SALKIM ZAMANI

Nilgün KAYA

Ayvalık, Nisan ayında çiçekleri açan mor salkımlarla daha renkli ve romantik bir görünüme bürünüyor. Kente neşe katan bahar kokusunun kaynağı mor salkımlar, gün geçtikçe Ayvalık’la özdeşleşiyor.

Zeytinin nefti yeşili ve Ege’nin mavi-turkuaz renkleriyle çevrili Ayvalık, bahar geldiğinde yeni renklerle donanıyor. Eflatun çiçekleri, hoş kokusu, bambaşka güzellikteki görüntüsü ile mor salkımlar, Ayvalık’ın tarihi siluetine doğal güzellik katıyor.

MOR SALKIMIN ALTINDA EFLATUN GÖLGELER

Kentte Arnavut kaldırımlarla bezeli, tarihi evlerin beklediği sokaklarda, pek çok evin bahçesinde ağaçlara ve duvarlara sarılmış, kimi sokaklarda yeşil-eflatun bir gölgelik oluşturmuş mor salkım, kente gelenlerin ilgisinden payını alıyor.

Sarmaşık türünden bir ağaç olan, rüzgâr seven, salkımlar halinde mor, beyaz, krem, mavi ve pembe gibi renkli çiçekleri olan mor salkım, rüzgârlar kenti Ayvalık’a yakışıyor. Şelale gibi gürül gürül akan bir coşku, baharda mor salkımlarla Ayvalık’a taşınıyor. Tarihi Kahveleri ve yeni açılan lokanta ve kafeleri ile Ayvalık’ın yeni cazibe noktası olan Macaron’da hem de Fevzi Paşa-Vehbibey Mahallesi’nde mor salkım, altında oturulduğunda, eflatun gölgeler sunuyor, huzur ve keyif veriyor.

NİSAN-MAYIS TAM ZAMANI

Mor salkımlar köşe bucak ekilmeye devam ederken, dar sokaklarda gölgelik oluşturmak amacıyla binalar arasına tel veya ip gerilerek sarması ve sokağın üstünü kaplaması sağlanıyor. 20 metreden fazla uzayan, 70-80 sene ömrü olan mor salkım, çiçeklerini ilkbahar ortasında açmaya başlar. Nisan, Mayıs aylarında en verimli dönemini sergileyen mor salkım, yapraklarından önce çıkardığı çiçeklerini uzun süre koruyor. Ayvalık ‘ın sembol bitkilerinden olan Mor salkımın, bulundukları sokaklara güzellik ve gölgelik verdiğini söyleyen vatandaşlar, mor salkımın kentte yaygınlaştırılmasını istedi.