KÖRFEZDEKİ DENİZ SUYU KİRLİLİĞİNİ TBMM’NE TAŞIYAN, İSTANBUL MİLLETVEKİLİ OLDU 

Nilgün KAYA

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü‘nün deniz suyu analizleri iyi sonuç verirken Edremit Çevre Derneği ile Balıkesir Tabip Odası‘nın yaptırdığı bağımsız ölçümde’ insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek Escherichia coli ve intestinal enterokok bakterileri oranlarının fazla olması Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu tarafından meclis gündemine taşındı.

Sağlık Bakanlığı ‘na önerge veren Kenanoğlu, “Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan analizlere göre deniz suyu temiz ise kirlilik, köpüklenme ve kötü koku neden kaynaklanmaktadır? Bunların nedeni araştırılmamakta mıdır?” diye sordu.

“BALIKESİR MİLLETVEKİLLERİNE TEK TEK DURUM BİLDİRİLDİ”

Edremit Çevre Derneği ( EDÇEP) Başkanı Kubilay S. Öztürk, sosyal medya hesabında “İstanbul milletvekili olan Ali Kenanoğlu, TBMM’ne bir soru önergesi vermiş Körfez için..Teşekkür ediyoruz, ellerine sağlık… Demek ki, basın danışmanları çok iyi çalışan milletvekilleri de varmış Meclis’te.. Oysa bizim Balıkesir milletvekillerine tek tek durum bildirildiği halde, hala bir tık bile yok..!” Yorumunu yaptı.

“KİRLİ OLDUĞU HALDE TEMİZ DENİLEREK HALK SAĞLIĞI TEHLİKEYE ATILIYOR ”

Soru önergesi şöyle;

“Aşağıda belirtilen sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Balıkesir Edremit Körfezinde denizdeki kirlilik, köpüklenme ve kötü koku nedeniyle Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından periyodik olarak yapılan analizlerin her seferinde temiz çıkması kafalarda soru işaretlerine neden olmuştur. Bunun üzerine harekete geçen Edremit Çevre Derneği ile Balıkesir Tabip Odası deniz suyunu analiz etmek için inceleme başlatmıştır.

Özel bir laboratuvarın Edremit Çayı’nın denize ulaştığı noktadan alıp analiz ettiği deniz suyunda E. Coli yüzde 50 fazlasıyla 1.500 çıkmıştır. Yine 100 mililitre deniz suyunda en fazla 370 birim olması durumunda insan sağlığı için tehlike oluşturan Enterekok ise yüzde 459 fazlasıyla 1.700 birim çıkmıştır.

Bu durumda Balıkesir Valiliğinin de içinde yer aldığı komisyonun deniz suyundan aldığı numune sonuçlarını gerçek dışı beyan edildiği, bağımsız kurumlarca yapılan bu analizler sonucunda deniz suyunun kirli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Söz konusu kurumlar Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğünün deniz suyunun temiz olduğunu açıklamasının halkın sağlığını hiçe saymak olduğunu açıklamışlardır.

İnsan sağlığını tehlikeye atan, ilerde oluşabilecek önlenmesi zor hastalıklara davetiye çıkarabilecek Edremit körfezindeki deniz suyunu analizlerini sürekli temiz gösteren Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü bu tehlikeli uygulamadan bir an önce vazgeçmelidir.

Bu bağlamda;

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan analizlere göre deniz suyu temiz ise kirlilik, köpüklenme ve kötü koku neden kaynaklanmaktadır? Bunların nedeni araştırılmamakta mıdır?

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Edremit Körfezi deniz suyu analizlerinin rakamlarını neden kamuoyuna açıklamamaktadır?

Bütün şikayetlere rağmen 2020 yılından bugüne kadar 21 noktada 15 günde bir yapılan tüm analizlerin iyi çıkmasını neye bağlıyorsunuz?

Edremit körfezinde yaşanan deniz kirliliğinin özellikle çocuklar ve yaşlılarda ishale ve ateşe neden olduğu yönündeki iddialar araştırılmakta mıdır?

Edremit körfezinde deniz suyunun kirliliğini acilen gidermek için gerekli tedbirler alınacak mıdır?

Bağımsız kuruluşların yaptığı analizlere göre Edremit deniz suyunun kirli olduğu ortaya çıktığına göre her seferinde deniz suyu temiz diyerek halkın sağlığını tehlikeye atan Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma açılacak mıdır?

Balıkesir Edremit ilçesinde deniz kirliliğine neden olan çarpık kentleşmenin ve altyapı yetersizliğinin giderilmesi için bir projeniz olacak mıdır?