AKIN, “AYVALIK’IN TALAN EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ “

Nilgün KAYA

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel başkan başdanışmanı Ahmet Akın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ayvalık’ta sit derecelerini düşüren çalışmasına karşı olduğunu belirtti. Ayvalık Tabiat Parkının ‘rant hırsına’ kurban edilemeyeceğini söyleyen vekil Akın, “Ayvalık’ın talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Ayvalık’ta tepkilere neden olan ilçenin mutlak koruma statüsündeki alanları yapılaşmaya açan kararına bir tepki de CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’dan geldi. Akın, yaptığı açıklamada, Bakanlığın yaptığı değişikliğin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

“KORUMA ALANLARI YENİDEN GRUPLANDIRILARAK İMARA AÇILMASINA YOL VERİLMEK İSTENİYOR”

Vekil Akın, “Eşsiz bir doğa harikası olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı AKP’nin bitmez tükenmez rant hırsına kurban edilemez. 19.624 ha. yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan ‘Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’ yapılmak istenen değişiklikle risk altında. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı bir çalışma ile sit alanı kavramında değişiklik yapıyor. Koruma altındaki alanlar 1.,2., ve 3. derece sit olarak değil, bunun yerine ‘Kesin Korunacak Alan’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ile ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’  olarak gruplandırılıyor. Koruma alanları yeniden gruplandırılarak imara açılmasına yol verilmek isteniyor. Ayvalık Tabiat Parkı da Bakanlığın yaptığı çalışma ile üçe bölünerek önemli bir kısmına imar izni verilmek isteniyor. Bu kabul edilemez. Nitekim görüşü istenilen Ayvalık Belediyemiz de Belediye Meclisinde konuyu görüşmüş ve bu yeni duruma karşı çıkmıştır. Ayvalık Tabiat Parkının bugün olduğu gibi bundan sonra da bütünlüğü bozulmadan korunması gerekiyor. Ayvalık halkı da bu gelişmeden çok rahatsız.  Bozulmamış doğası ve tarihi yapıları ile Ayvalık Tabiat Parkı’nın yapılaşmaya açılması ve ranta kurban edilmesi, AKP iktidarının inşaat, rant hırsının geldiği nokta açısından çok önemli bir örnektir.Ayvalık Belediyemizin, Ayvalık halkının, Sivil Toplum Örgütlerinin karşı çıktığı bu değişiklik bir an önce gündemden çıkarılmalıdır. Ege’nin incisi, doğa harikası Ayvalığımızın talan edilmesine göz yummayacağımızın herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi.