AYVALIK’TA 852 METREDE TERMAL SU BULUNDU

Nilgün KAYA

Ayvalık’ta 4 yıl önce jeotermal su arama izni alan Varmak İnşaat Madencilik Enerji Tur. San. Ve Tic. Ltd. Şirketi tarafından,  Ayvalık-İzmir asfaltı,  Belediye Köpek Barınağı karşısında,  2 yıl önce başlatılan sondaj tamamlandı. Sondajda 852 metrede, sıcaklığı 50 dereceye ulaşan termal su bulundu.

Kuzey Ege’nin jeotermal kaynakları ve sağlık turizminin bölgenin son yıllardaki değerleri olduğunu söyleyen Varmak Şirketi sahibi Zafer Varlı yaptığı açıklamada, çalışmaların yaklaşık 2 milyon lira maliyetle yürütüldüğünü belirterek, “Büyük bir inanç ve özveriyle Ayvalık bölgesinde 2 yıl önce jeofizik çalışmalarına başladık. Jeofizik mühendislerimizin yaklaşık 90 noktada yaptığı tespitlerde başta Cunda Adası ve Cennet Tepesi mevkileri olmak üzere çok olumlu veriler elde ettik. İlk etapta Köpek Çiftliği yanında kuyu açma çalışmasına başladık. Cunda’da Yerleşik alanı ruhsat koordinatlarımız dışında tuttuk.  Ayvalık’ı termal su ile buluşurduk.  852 metre derinlik, 50 li derecelerde su bulundu. Termal kuyunun açılmasının ardından çıkarılan termal su, sağlık turizmini ciddi anlamda tetikleyecek bir basamaktır. Burhaniye ve Gömeç kadar Ayvalık’ta sağlık turizmine uygun. Bu bölgenin suları verimli. Ayvalık’a sağlık turizmini sokmak istiyoruz. Bölgemizde sadece deniz ve kum turizminin yıl 12 aya bölündüğünde yüzde 8 ile 10 civarıdır.  Ama termal otellerde bu oran en düşük olarak yüzde 70’ler de.  Bölgemizin yükselen değeri ise sağlık turizmidir.  Ayvalık’ın marka değerleri olan tarihi dokusu, adaları,  yüksek oksijen oranı, zeytini ve zeytinyağını termal su ve buna dayalı sağlık turizmi ile taçlandırmak istedik. Bölgemize ve Ayvalık’a hayırlı olsun, bu değeri Ayvalık değerlerine saygılı, kurumsal yapılarla yatırıma dönüştürmek hedefindeyiz. Biz bir başlangıç yaptık gerisi gelecektir. Ayvalık’ın ekonomik kaderini değiştirecek bir başlangıçtır” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, jeotermal su araması için üç özel şirkete toplam 8.907.81 Ha alan için ruhsat verildi. 2014 yılında 4981,46 Ha alan için başvuru yapan Varmak İnşaat Madencilik Enerji Tur. San. Ve Tic. Ltd. Şirketi 2660,86 Ha alan için ruhsat alırken 02.06.2015 tarihinde 4944,26 Ha alan için başvuruda bulunan Enco İstanbul Seyahat ve Taşımacılık Tic. Ltd. Şirketine Murateli Mahallesini kapsayan bu alan için ruhsat verildi.  14.09. 2015 tarihinde 2448,61 Ha alan için başvuruda bulunan Akova Petrol Ürünleri Nakliyat İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şirketi de 1302,69 Ha alan için arama ruhsatı almıştı.

Balıkesir Valiliğince verilen, Lale Adası, Maden Adası ve Cunda Adası gibi 20 adayı kapsayan Ayvalık Adaları Tabiat Parkıyla çakışan 3 adet jeotermal arama ruhsatları, Tabiat Parkını korumaya çalışan Ayvalık’ta endişeyle karşılanmış, yer altı ve yer üstü kaynakların doğru kullanılmasının önemli olduğu hatırlatılmıştı.