AYAĞA KALKIP ‘HAYIR’ DEDİLER

Nilgün KAYA

Anayasa Değişikliğine ‘Hayır’ demek için Ayvalık’ta da yapılan ‘Ayağa kalkıyoruz’ eylemi 3. Günün ardından kamuoyuna yapılan açıklama ile tamamlandı.

16 Ocak günü saat 16.00’da, 17 Ocak günü saat 17.00’de yapılan ‘Ayağa kalkma’ eylemi 18 Ocak günü saat 18.00’de yinelendi. CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, Vatan Partisi İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak, Emek Partisi İl Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Tosunoğlu, ADD Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, ÇYDD Şube Başkanı Nuray Özer, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Cumhuriyet Kadınları Derneği Şube Başkanı Gülden Sarıbaş, TEMAD Şube Başkanı İsa Arslan, CHP Kadınlar Kolu Başkanı Şerife Tezkaçan ve kadın kolu üyeleri, CHP Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Saygı, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Dilek Renin Tan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Anayasa değişikliğine ‘Hayır’ demek için ayakta durdu.

EYLEMDE GERGİNLİK

Alkışlarla başlayan protesto nedenini açıklayan CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, “3. gününde de Anayasaya Hayır diyoruz. Bizler özgürlüğümüzü, ülkemizin, çocuklarımızın ve toplumumuzun geleceğini, ismi ne olursa olsun tek bir kişinin uhdesine vermek istemiyoruz. Buna sonuna kadar dayanacağız. Cumhuriyet Halk Partisi adına İlçe Başkanı olarak hepinize teşekkür ediyorum” dedi. ÇYDD yönetim kurulu üyeleri, ‘Ama bu bütün topluluklar için yapıldı. CHP için yapılmadı. Hiçbir partinin şeyi yok burada’ diyerek Toker’e tepki gösterirken Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Cumhuriyeti böyle teslim ettik ve devam da ediyoruz. Hiç böyle bir konuşmaya gerek yok. Hepimiz biriz. Burada birey olarak geliyoruz ve buna karşı duruyoruz. Herkes bireysel olarak ülkesini, Cumhuriyeti seven vatandaşlar olarak geldi. Böyle ola ola zaten teslim ettik elimizle’ dedi.

HALKA VE MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Vatan Partisi İlçe yöneticilerinden Salih Oral Övüç, ADD tarafından halka ve milletvekillerine çağrı olarak hazırlanan yazıyı okudu. Yazıda ‘Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Meclis’te ikinci turu yapılacak Başkanlık Sistemini içeren Anayasa tuzağına karşı görüşlerimizi halkımızla paylaşmak istiyoruz. Bugün yaşadığımız tehlike; Türkiye Cumhuriyeti’nin etnik, dinsel ve siyasal yapıda parçalanmak istenmesidir. ABD emperyalizmi ve siyasi iktidar, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) politikalarına uygun olarak Türkiye’ye bir anayasa ve başkanlık sistemini ısrarla dayatmaktadırlar. Genişletilmiş Kuzey Afrika ve Ortadoğu Projesi kapsamında; Irak, Sudan, Libya, Yemen fiilen bölünmüş, Suriye de bölünme sürecine sokulmuştur. Türkiye de bu bölge ülkeleri gibi anayasa yoluyla aynı akıbete sürüklenmeye ve böylece önümüze yeniden konulmak istenen Sevr’i kabule zorlanmaktadır. Anayasa’ya aykırı olarak yapılmak istenen antidemokratik Anayasa değişikliği, tüm yetkilerin bir kişide ve denetim dışı olarak toplandığı “diktatöryal” “ceberrut” ve “keyfi” bir yönetim yaratması yanında ülkenin bölünmesine yol açabilecek hükümler taşımaktadır. Vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin birliğinden yana olan tüm milletvekillerine sesleniyoruz; Parça tesirli bir bombaya benzeyen “Cumhurbaşkanlığı sistemi” adı altında pazarlanan rejim değişikliği Atatürk Cumhuriyeti’ni parçalayacaktır. Gelin 1 Mart 2003 Irak Tezkeresi’nde olduğu gibi birlik olalım ve Emperyalizmin oyununu bozalım. Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’ni paramparça edecek olan bu başkanlık tuzağına karşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesinden aldığı güçle tüm demokratik yolları kullanarak bu gidişi durdurmak için gerçekleri Türk Milleti’ne anlatmakta kararlıdır. Son olarak, Başta siyasi partilerimiz olmak üzere, tüm demokratik kitle örgütlerine çağrımız şudur; artık mesele bir siyasal parti meselesi değil memleket meselesidir. Gelin aramızdaki tüm ayrılıkları bir kenara bırakarak başkanlık sistemi adı altında önümüze tekrar konulmak istenen Sevr’i yırtıp atalım’ denildi.

Eylem Sarımsaklı’da da gerçekleştirildi.

Kaydet