DARISI AYVALIK’IN BAŞINA

902

Nilgün KAYA

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ), İçme suyu, atık su arıtma tesisleri, içme suyu şebeke ve kanalizasyon şebeke hatları, içme suyu depoları ve tarımsal sulama kanalları hizmetleri için aynı anda birçok farklı noktada çalışmalarını sürdürüyor. İvrindi’de İçme suyu ve kanalizasyon inşaatına devam eden BASKİ, Erdek ilçesinde  Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Projesi, Gömeç İlçe Merkezi ile Karaağaç Mahallesi İçme suyu İletim Hattı ve Bandırma’da Entegre su projesine başlayan ve Ayvalık’ın Şirinkent Mahallesi Kanalizasyon Şebeke Hattı inşaatı yapım işine devam eden BASKİ’nin, 2016’dan bu yana kapalı olan Atık su Arıtma Tesisini ne zaman devreye sokacağı ve yoğun kirliliğe neden olan derin deniz deşarjına ne zaman son vereceği sorusu yanıt bekliyor.

“İVRİNDİ’DE KANALİZASYON VE İÇME SUYU HATLARI YENİLENİYOR”

BASKİ, İvrindi’de 1972 yılında yapılmış ve ekonomik ömrünü tamamlamış kanalizasyon ile içme suyu hatlarını yeniliyor. Yaklaşık 40 milyon liraya mal olan projenin yüzde 72’sini tamamlayan ekipler, proje kapsamında; 43 bin 93 metre içme suyu hattı, 41 bin 735 metre kanalizasyon hattı, bin 200 metre yağmursuyu hattı olmak üzere toplam 86 bin 28 metre şebeke hattı rehabilite edecek. Ayrıca İvrindi ilçe merkezine; atık su terfi merkezi, Yağlılar Mahallesi su temini için içme suyu terfi merkezi, bin 300 abone bağlantısı, bin 350 parsel bacası ve 80 ızgara bağlantısı yapılacak. 30 bin kişiye hitap edecek proje tamamlandığında, İvrindi’nin su sorunu kalmayacağı açıklandı.

ERDEK KÖRFEZİ KİRLİLİKTEN KURTULACAK

Erdek’te yaklaşık 78 milyon liraya mal olacak 62 bin 750 kişi kapasiteli Erdek Kanalizasyon ve Atıksu Artıma Projesi’nde çalışmalar sürüyor. Toplam 61 bin 300 metre kanalizasyon şebeke ve terfi hatları, 2 bin adet parsel bacası, 5 adet paket tip terfi merkezi ile ileri biyolojik arıtım prosesine sahip Erdek Atıksu Arıtma Tesisi kapsamında işin yüzde 26’sı tamamlandı. İleri Biyolojik Arıtma prosesi ile inşa edilen atıksu arıtma tesisinin tamamlanmasıyla birlikte ilçede uzun yıllardır yaşanan kanalizasyon şebeke ve atık su bertaraf sorunları çözüme kavuşmuş olacağı, Erdek Körfezi’ni kirlilikten kurtaracak olan tesisle birlikte Marmara Denizi’nde kirliliğe neden olan unsurların da ortadan kaldırılacağı açıklandı.

“GÖMEÇ VE MARMARA İLÇELERİNDE İÇME SUYU SORUNUNA EL ATILDI”

Gömeç’te, sık sık arıza meydana gelen hatlarda içme suyu kesintilerinin önüne geçmek amacıyla Gömeç İlçe Merkezi ile Karaağaç Mahallesi İçme suyu İletim Hattı yapımına başlayan BASKİ; toplamda 9 bin 917 metre içme suyu şebeke hattı ve 1.000 metreküplük içme suyu deposu imalatı yapacak. Marmara İlçesi Çınarlı ve Asmalı Mahalleleri İçme suyu Deposu İnşaatı İşinin yüzde 95’ini tamamlayan ekiplerin kısa zamanda çalışmalarını tamamlayacağı açıklandı.

“BANDIRMA’DA DERİN DEŞARJ ORTADAN KALKIYOR”

Yıllardır derin deşarj yöntemiyle evsel atık ve kanalizasyon atıklarının bırakıldığı, kirliliğin toplum sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığı Bandırma Körfezi’nde “Bandırma Entegre Su Projesi” kapsamında; 173 bin kişi kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, atıksu terfi istasyonu, koku giderim üniteleri, online takip için SCADA sistemleri, 6 bin 90 kilometre uzunluğunda kanalizasyon kolektör hatları, 28.8 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebeke hattı, 3 adet paket tip terfi merkezi, 2 adet 5 bin metreküp hacimli içme suyu deposu, bir adet 10 bin metreküp hacimli içme suyu deposu, 7.5 kilometre uzunluğunda içme suyu isale hattı, içme suyu terfi istasyonu inşa ediliyor. Bandırma’da derin deşarjı ortadan kaldırarak Bandırma Körfezini daha sağlıklı bir hale getirecek aynı zamanda sağlıklı içme suyunu kesintisiz olarak tüm vatandaşlara sağlamak amacıyla çalışmaların sürdüğü açıklandı.

AYVALIK’IN ARITMA SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?

Ayvalık İlçesi Şirinkent Mahallesi Kanalizasyon Şebeke Hattı inşaatı yapım işine devam eden BASKİ; 3 bin 169 metre kanalizasyon ve kolektör şebeke hattının yapımının 822 metresi yapılarak işin yüzde 30’unu tamamlandığını açıkladı. Bandırma’da derin deşarjı ortadan kaldıracak Entegre su projesi, akıllara 2016 yılından bu yana devre dışı kalan Atık su Arıtma Tesisinin ne zaman devreye gireceği sorusunu getirdi. 15 milyon lira maliyetle, yap-işlet-devret modeli ile yapılan ve 2014 yılında hizmet vermeye başlayan tesis, Ayvalık ve Balıkesir Büyükşehir Belediyelerinden alacağını tahsil edemediği gerekçesiyle kapanmış, konu mahkemeye yansımıştı. Tesisin kapalı olduğu günden bu yana 7 milyon metre küp atık suyun arıtılmadan denize bırakıldığı öğrenildi.