MİNİK ELLER, TOHUMLARI TOPRAK VE SU İLE BULUŞTURDU

Nilgün KAYA

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Anaokulu öğrencileri, ‘Bahçemde yetiştirdiklerimle büyüyorum’ eTwinnig projesi ile okul ve evlerinin bahçesinde yetiştirecekleri sebze ve meyveleri sofralarına taşıyacak. Geri dönüşüm malzemeleri ile oluşturulan bahçeye ilk etapta çilek, marul, maydanoz, soğan ve bazı sebzelerin fidelerini öğretmenleri ve aileleri ile birlikte diken minikler, heyecanla yetiştirmeye başladı.

Ayvalık Anaokulu öğretmeni Sevinç Sönmez’in ve Nuri Özaltın 75.Yıl İlkokulu öğretmeni Zuhal Uluyurt’un kuruculuğunu üstlendikleri ‘Bahçemde Yetiştirdiklerimle Büyüyorum’ eTwinning Projesi başladı. Proje, Balıkesir-Ayvalık’tan 1 , Kırıkkale-Yahşihan’dan 1, Artvin-Arhavi’den 5 olmak üzere toplamda 7 öğretmen ve 53 öğrenci ile yürütülüyor.

TOHUMLARI TOPRAK VE SU İLE BULUŞTURDULAR

‘Bahçemde Yetiştirdiklerimle Büyüyorum’ e Twinning projesinin kurucu ortağı olan öğretmen Sevinç Sönmez’in sınıfı 5/A Papalinalar Sınıfı öğrencileri ve velileri ile projenin 2.teması olan ‘Tohumun toprak ve su ile buluşması’ aşamasını gerçekleştirdiler. Çocuklar aileleri ile birlikte bahçelerine önce toprak ve gübre takviye ederek ekime hazır hale getirdiler.

Taşlarla bahçelerini ayıran minikler, marul, maydanoz, soğan, fasulye, biber, domates, çileklerin tohum ve fidelerini ektikten sonra onlara can suyu verdi. Keyifle yapılan dikimde heyecanla çalışan minikler, sebze ve meyvelerin bir an önce büyümesi için özenle bakacaklarını söyledi.

DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA BİLİNCİ

Doğa sevgisi ve çevre bilincine dayanan, öğrencilerin canlı sorumluluğunu üstlenmesini, doğal kaynakları koruma bilinci geliştirmesini sağlayan bir proje olarak tasarlanan ‘Bahçemde Yetiştirdiklerimle Büyüyorum’ projesinde, bahçede atık malzemeler kullanılarak geri dönüşüme de katkı sağlanıyor.

Çocukların evinde ve okul bahçesinde ürün yetiştirerek doğaya dokunup kendi ekolojik alanlarını elde etmeleri, öğrenci ve velilerin eTwinning projelerine olumlu bakış açısı geliştirmeleri amaçlanıyor. İlk etapta çilek, marul, maydanoz, soğan ve bazı sebzeler yetiştirilerek okul yemekhanesinde kullanılması planlanıyor.