ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİNE YAZ KAMPI

2186

Nilgün KAYA

Ayvalık Belediyesi’nin Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği kapsamında başlattığı Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık Yaz Okulu 27 Ağustos – 14 Eylül arasında Ayvalık’ın Çakmak ve Akçapınar kırsal mahallelerinde gerçekleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık Yaz Okulunda, üniversiteden 35 kişilik gönüllü ekibin içinde öğrenci ve akademisyenler de yer aldı. Ekolojik yaşam, çocuk ve kimlik, çocuk hafızası ve geri dönüşüm temalarından hareketle 11 ana atölyenin düzenlendiği Yaz Okulu’nda tiyatro, sanat, doğa, masal, müzik, dans, sinema, felsefe, fotoğraf, spor ve bilim başlıklarında Ayvalıklı çocukların temel gelişimlerine yönelik eğitimler verildi.

Yaz Okulu süresince 7-13 yaş grubunda yer alan, farklı toplumsal yapılardan gelen yaklaşık 140 çocuğa yönelik atölyeler Akçapınar ve Çakmak İlk Okullarında gerçekleştirildi. Atölyelerde oyun ve eğitimlerle çocukların nitelikli zaman geçirmesi amaçlanırken, çocukların yaz okulu boyunca verilen eğitimleri kendi yaşamlarında da kullanabilecekleri bilgiler olarak kazanıma dönüştürmeleri amaçlandı.

BAŞKAN GENÇER, ÇOCUKLARLA HEM SOHBET ETTİ HEM DE OYUNLARINA KATILDI

Yaz Kampını ziyaret eden Belediye Başkanı Rahmi Gençer, çocukların atölye çalışmalarını izledi. İncelemeleri sırasında çocuklarla uzun süre sohbet eden Başkan Gençer,  oyunlara da katıldı. 2015 yılından bu yana gerçekleştirilen yaz okulunun, çocukların gelişimine büyük katkı verdiğini belirten Başkan Gençer, “Çocuklarımıza küçük yaşta sanatı öğretebilmek için başlattığımız Zeytin Çekirdekleri projemiz, sanat eğitimin yanı sıra ekolojik, sportif ve bilimsel eğitimle desteklenerek gelişiyor. Bu açıdan, Zeytin Çekirdekleri projemiz, Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Ayvalık’ımızı gururlandıran Zeytin Çekirdeklerimiz için Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği yaparak kış okulu ve yaz kampı düzenliyoruz. Tamamen gönüllü öğrencilerimiz ve akademisyenler tarafından yürütülen bu eğlenceli ve yaratıcı çalışmayı sosyal gelişimleri açısından çok önemsiyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerine, proje koordinatörü Gül Gürsoy ve gönüllü ekibimiz ile Zeytin Çekirdekleri Derneğine teşekkür ediyorum” dedi.