“AKARYAKIT ZAMMI EN ÇOK TOPLU TAŞIMA SEKTÖRÜNÜ VURDU”

843

Nilgün KAYA

Ayvalık’ta toplu taşımaya gelen zammın toplu taşıma esnafını da memnun etmediğini kaydeden Ayvalık Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Aziz Ciddi, akaryakıt zamlarının en çok toplu taşıma sektörünü vurduğunu ifade etti.

Ayvalık Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Aziz Ciddi

Yılbaşından bu yana benzinin fiyatında yüzde 165, motorinin fiyatında da yüzde 97 oranındaki artış toplu taşıma hizmetlerini de olumsuz etkiledi. Ayvalık’ta toplu taşıma hizmetlerinde yüzde 33 oranında zam yapıldı.

“ŞOFÖR ESNAFIMIZ BUGÜNKÜ KAZANCI İLE GİDERLERİNİ VE ARAÇ YAKITINI KARŞILAYAMAZ DURUMA GELMİŞTİR”

Ayvalık Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Aziz Ciddi, Gazete Ayvalık’a yaptığı açıklamada,  “Esnafımızın çeşitli giderlerine %40 ile %100 oranında gelen zamlar nedeniyle her yıl yapmış olduğumuz gibi fiyat tarifesi ayarlaması yapılması için Balıkesir Büyükşehir Belediyemize müracaat ettik. Büyükşehir belediyemizin ve esnafımızın onayı ile hem esnafımızı hem de Balıkesir de yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde yeterli olmasa da %20 gibi cüzi bir zam aldık. Yeni fiyat tarifesi aldığımız 27.12.2021 tarihinden sonra akaryakıta bu gün itibariyle %60 Diğer giderlerimize de çeşitli oranlarda zam gelmiştir. Şoför esnafımız bugünlerde kazancı ile diğer giderlerini karşılayamadığı gibi günlük araç yakıtını karşılayamaz duruma gelmiştir.”

​”ŞOFÖR ESNAFI FAALİYETTEN ÇEKİLME DURUMUNA GELDİ”

“Her zaman Devletinin ve milletinin yanında olan şoför esnafımızın bu duruma dayanacak gücü kalmamıştır. Bu gelen fiyat farklarını bir şekilde yansıtmak durumu ile karşı karşıya kalmış yada yapmış olduğu faaliyetten çekilme durumuna gelmiştir.”

“DEVLETİMİZDEN YAKIT, VERGİ, ÖTV İNDİRİMİ İSTİYORUZ”

“​Dünyada ve ülkemizde yaşanan enerji kriziyle sürekli akaryakıta ve diğer giderlere gelen zamlar nedeniyle, her zaman olduğu gibi yapmış olduğumuz hizmetin yapılmasının gerekliliğine inanan üyelerimizin mağduriyetini gidermek, Balıkesir’li hemşerilerimizi de mağdur etmeyecek şekilde, halkımızın hoşgörüsüne sığınarak yeni bir fiyat tarifesi belirlenmiştir umarım en kısa zamanda bu zor günleri atlatırız. Bu arada biz tolu taşıma esnafı zam almamız bizi sevindirmiyor aksine üzülüyoruz devletimizden gerek yakıt gerek vergi gerekse ötv indirimi istiyoruz.” Dedi.