ZAFERİN 97. YILI KUTLANDI

 Nilgün KAYA

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yıldönümü yurt genelinde olduğu gibi Ayvalık’ta da törenle kutlandı. Çelenk sunumunun yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamaya katılan vatandaşlar, Atatürk anıtını çiçek bahçesine dönüştürerek 97. yılında büyük zaferin coşkusunu yaşadı.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da, Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzu anmak için düzenlenen program, 30 Ağustos Cuma günü, 09.00-09.30 saatleri arasında Kaymakamlık makamında tebriklerin kabul edilmesiyle başladı.

TEBRİKLER, KAYMAKAMLIKTA KABUL EDİLDİ

Vali Yardımcısı Şükrü Kara, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Mesut Ergin, protokol sırasına göre kurum amirleri, siyasi parti başkanları, dernekler ve meslek odası temsilcileri, okul müdürlerinin bayram tebriklerini kabul etti. Buradaki kutlamanın ardından Cumhuriyet Meydanı’na geçildi.

ATATÜRK ANITI ÇİÇEK BAHÇESİ OLDU

Zafer Bayramı töreni, 09.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ile devam etti. Askeri ve sivil protokolün meydandaki yerini almasıyla başlayan törende, Kaymakamlığın ardından Garnizon Komutanlığı çelengi ile Ayvalık Belediye Başkanlığı çelengi alkışlar arasında Atatürk anıtına sunuldu. Şef Ergün Tekincan yönetimindeki Belediye Bandosunun verdiği Ti işareti ile Atatürk’ün manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşının okunmasından sonra ellerinde kutlamaya katılan vatandaşlar, Atatürk anıtını çiçek bahçesine dönüştürdü.

BU ZAFER, MODERN TÜRKİYE’Yİ YARATAN İLERLEME HAMLESİNİN İTİCİ GÜCÜ OLMUŞTUR

Yüzbaşı Ersoy Gezgin, 30 Ağustos Zaferine giden süreci anlattığı konuşmasında, “Kahraman ordumuzun Büyük önder Atatürk’ün eşsiz dehası ve kararlığı etrafında kenetlenerek tarihe altın harflerle yazılan 30 Ağustos zaferinin 97. Yıldönümünü kutlamanın gururu içindeyiz. 3 yıl süren Kurtuluş Savaşımız 30 Ağustos 1922’de bizzat Başkomutan Mustafa Kemal’in sevk ve idare ettiği Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile taçlanmıştır. Bu muharebe esnasında batılı askeri uzmanların ‘6 ayda zor düşer’ dedikleri Yunan savunma hatları 4 gün gibi kısa süre içinde kahraman Türk ordusu tarafından paramparça edilmiş, Yunan ordusunun büyük bir bölümü imha edilmiş ve Yunan üst düzey komutanlarının büyük bölümü tutsak edilmiştir. Tarihi boyunca hür yaşamış Türk Milleti bu işgale boyun eğmemekle bundan sonra da hür yaşayacağını göstermiştir. Bu zafer, milletimizin kendisine olan güvenini tekrar kazanmasını sağlamış aynı zamanda modern Türkiye’yi yaratan ilerleme hamlesinin de itici gücü olmuştur. Bütün dünyada sömürgeci devletlerin ezdiği uluslara örnek teşkil etmiş, umutları tükenen toplumlara bir umut meşalesi olmuştur.” dedi.

Sakarya İlk Okulu öğrencisi Irmak Akyol’un günün anlam ve önemine ilişkin şiir okumasının ardından geçit töreni ile kutlama programı sona erdi