PLAJA BAZ İSTASYONU

Nilgün KAYA

2 yıl önce 3 GSM operatörüne ait baz istasyonunu büyük çaba vererek kaldırtan Ayvalık’ın Engürü Sitesi sakinleri, Mavi Bayraklı plajlarına 150 metre mesafede bir gecede kurulan baz istasyonu ile şaşkına döndü. Site sakinleri sordu; “Plaja gelen insanların sağlığının hiç mi önemi yok?”

3 GSM  operatörüne ait baz istasyonu site sakinlerinin başvurusu, site yönetiminin irişimi ve Ayvalık Belediyesi desteğiyle kaldırılan Engürü Sitesi’nde, yine baz istasyonu sorunu yaşanıyor.

“1 GECEDE YERLEŞTİRİLDİ”
6 Haziran günü plaja 150 metre mesafedeki tepede, Kumlubahçe sitesi plajının hemen dibinde baz istasyonu kurulduğunu fark eden site sakinleri durumu site yönetimine bildirdi. Baz istasyonunun 1 gecede yerleştirilmesinin şaşkınlığını yaşadıklarını ifade eden Site Başkanı Gürsel Uslu, “Bilindiği üzere bir proje inşa edilirken, şantiye alanının görülecek bir kısmına proje ile ilgili bilgilerin yer aldığı pano yerleştirilmelidir. Baz istasyonu inşasında bu panonun olmayışı çevre site sakinlerini bu istasyonla ilgili; yönetmeliğe uygun hareket edilip edilmediği, güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığı, ölçüm verileri alınarak analizlerin yapılıp yapılmadığı, sorularını sormaya sevk etmiştir. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer’in kaldırılması için büyük emekler verdiği bu baz istasyonu, 4 yıldır Mavi Bayrak sahibi olan plajın yakınına neden konur? Üstelik hemen bitişiğinde doğa harikası Kumlubahçe Plajı da bulunurken. Bu yapılan hangi aklın veya menfaat ilişkisinin ürünüdür? Uzun vadede bu istasyonların insan sağlığına olan olumsuz etkisi hemen herkes tarafından bilinmektedir. Civarda yaşayan, Plajlara serinlemek için gelen insanların sağlığının hiç mi önemi yok? Sahilkent mahallesi olarak beklentimiz en kısa zamanda yetkin kişilerin konuyla ilgilenmesi ve kamuoyuna durumla ilgili bilgi verilmesinin sağlanmasıdır” dedi.