SARIMSAKLI PLAJINDA HAVLU HAREKETİ; “SARIMSAKLI PLAJINDA HALKA YER KALMADI”

Yunanistan ‘da başlayıp Türkiye ‘de yayılan havlu hareketi Ayvalık’ta devam ediyor. Geçen hafta Ayvalık’ın Altınova plajında başlatılan havlu hareketi bugün Sarımsaklı plajında yapıldı.
Ayvalık Tabiat Platformu çağrısı ile Sarımsaklı plajı Emirgan kafe önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde ‘ Plajıma kumsalıma dokunma’, ‘plajlar kumuyla güzel ‘, ‘Sarımsaklı plajında halka yer kalmadı ‘ yazılı dövizlerle büyükşehir belediyesi tarafından yapımı devam eden kumsaldaki otopark alanına geldi.
‘Kıyılar halkındır kiralanamaz’ , ‘ Sahiller halkındır kapatılamaz’, ‘Havlumu sererim denizime girerim’, ‘ kumsalıma denizime dokunma’, ‘büyükşehir elini sahilimden çek’ ve ‘belediye uyuma haydi göreve ‘ sloganlarını platform üyesi Nebahat Gülhan eşliğinde attı.
Platform adına açıklama metni Zehra Tanrıverdi tarafından okundu.
Açıklamada, ” Yaşam alanımız olan kıyıların durumuna dikkat çekmek, kıyıların hukuksuz kiralamalarla halkın kullanımına kapatılmasına karşı çıkmak, Sarımsaklı kıyılarını yeniden hepimizin ortak varlığına dönüştürmek için bugün buradayız.
Daha önce “Kamuya Açık Halk Plajı olarak kayıtlı olan bu bölgede, Türkiye’nin en iyi ve en uzun kumsalı olarak bilinen Sarımsaklı kumsalında, “Rekreasyon Alanı” adı altında gözümüzün önünde büyük bir yıkım yaşandı.
Otopark sorununu çözmek için alan üretme zahmetine katlanmayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi en kolay yola başvurdu. Kumsal acımasızca betonla kaplanarak, devasa bir otoparka dönüştürüldü, önde kalan alan da işletmecilere kiralandı, kamusal alan yok edildi.
Nisan ayında başlayıp 120 iş gününde tamamlanacağı söylenen proje, turizm sezonunun sonuna yaklaştığımız halde bitirilmedi. Bölge halkı ve ziyaretçiler yaz boyu toz toprak içinde engelli yolları aşarak, inşaat makinaları arasından denize gitmek zorunda kaldılar. Büyükşehirden hizmet değil eziyet gördüler..
Türkiye ve Ayvalık için bu kadar değerli bir alanda halka sorulmadan yapılan bu proje, asfalt-beton belediyeciliğinin örneklerinden biri oldu. STK, Meslek Odaları ve Kent Konseyinin görüşlerine başvurulmadan, su ve kanalizasyon gibi alt- yapı yatırımları en büyük ihtiyaç iken sadece otel işletmecilerinin talebine göre planlanan bu çalışmayla halkın çıkarlarının değil rantın hesaplandığı aşikardır.
“Reakrasyon Alanı” adı altında beton dökme hakkını meşrulaştıran anlayışın, kıyıları kiralamasını, halka kapatmasını, parayla girilen yerler haline getirmesini kabul etmiyoruz. Kıyılar halkındır halkın kalacak. Bilentur Mevkiinden Badavut’a kadar 8 km uzunluğundaki nadide Sarımsaklı kumsalında önceden denize rahatlıkla girilebilirken şimdi para vermeden ayağımızı suya değdireceğimiz kıyı kalmadı diyebiliriz.
Anayasamızın 43.maddesine, 3621 sayılı kayı kanunumuzun 5 ve 6. Maddelerine göre herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olması gereken kıyıların büyük bölümü halka kapatılmıştır.
Karayolları  kampı kapatıldıktan sonra halka açılan bu özel kumsal, 2014 yılında Balikesir Büyükşehir Belediyesince Milli Emlaktan ihaleye alınmış, ancak kamu yaranı gözetilmeyip otel ve özel işletmelere kiralanmış, şezlonglar konmaya başlanmış, halk plajı adı altında daracık alanlar bırakılmıştır.  Kira kontratına göre denetimleri yapılmayan işletmeler, sudan belli mesafe geride olması gereken şezlongları neredeyse denizin içine gelecek şekilde yerleştirirken, halka geçecek yol bile kalmaz olmuştur. Bazı kamu kurumları ise denize kadar tel çit ve başka malzemelerle kumdan geçişi engellemeye cüret etmişlerdir.
6 metrekarelik büfe yerleri kiralayan özel işletmeler kendi alanları dışına taşmış, bu sene ise özel mülkleriymişçesine etrafını çeşitli malzemelerle çevrelemeye başlamışlardır.
Sahiller Halkındır, kapatılamaz. Buradan yerel yöneticilere sesleniyoruz: Bir bölümü Büyükşehir Belediyesi diğer bir bölümü de Ayvalık Belediyesi sorumluluğunda olan kıyılarda bu tip yasa dışı uygulamalar, verdiğimiz dilekçeler bekletilmeden bir an önce denetlenmelidir, Halkın denizi kullanmasını kolaylaştıracak soyunma kabini, tuvalet, duş vb. olanaklar sağlanmalıdır. Tüm sahillerimiz oteller, “beach”ler ve diğer özel işletmelerin işgalinden kurtulup gerçek sahiplerine, halka açılmalıdır! Bizler taleplerimizin takipçisi olacağız! “Havlu atmıyoruz” Havlularımızı, hepimize ait olan sahile serip güneşleneceğiz. Haydi denize!!” Denildi.
Açıklamanın okunmasının ardından vatandaşlar kumsala indi, kumsalda yürüyecek yer bulamayan vatandaşlar, denizin içinden geçerek plajdaki son durumu gözler önüne serdi.
Fotoğraflar: Yücel Kurşun ve Salih Öz