AYVALIK’TA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

Nilgün KAYA

Ayvalık’ta, 19 Ekim Muhtarlar Günü törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende; ilçede kırsal ve merkez mahallelerde görev yapan muhtarlar tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı.

Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürü Vekili Ömer Özerdemir, Ayvalık İlçe Jandarma Komutan Vekili Engin Demir, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı törende Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından muhtarlar adına bir konuşma yapan İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Necdet Uğural, vatandaşların devlete ihtiyacı olduğu zaman çalacağı ilk kapının muhtarlıklar olduğunu söyledi.

Muhtarların, sevinçte üzüntüde, tasada halkın hep yanında ve hizmetinde olduğunu dile getiren Necdet Uğural şöyle devam etti: “Mahalle muhtarlıkları, vatandaşlarımızın hızlı ve kolay şekilde ulaşıp sorunlarını, sıkıntılarını dile getirebildikleri en yakın yönetim kademesi olması nedeniyle kamu hizmetlerindeki rolleri çok önemlidir. Muhtarlar, mahallelerinde yaşanan her sorunu, bu sorunların nedenlerini ve sonuçlarını yaşayarak gören, bunları yerinde tespit eden, dolayısıyla çözüm yollarında en doğruya yakın fikrin ve görüşün alınabileceği seçilmiş kamu görevlileridir. Muhtarlar devletimizin resmi kurumların ve yardımseverlerin kişisel olarak yapmış olduğu sosyal yardımların ihtiyaç sahiplerine doğru bir şekilde iletilmesinin koordinasyonunda yer almaktadırlar. Biz muhtarlara verilen yetkiler dahilinde mahalledeki sorunları ve talepleri belediye ve yetkili mercilere iletebildiğimiz sürece çok daha başarılı olunabileceğini düşünüyorum.”

Muhtarlar günü etkinliği protokolün toplu halde hatıra fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.