329 KAYMAKAMIN GÖREV YERLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Nilgün KAYA

Resmi Gazete’de yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile 422 mülki idare amirinin görev yerleri değiştirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan, hizmet veya mazeretleri gereğince kararname kapsamına alınan 422 Mülki İdare Hizmetleri sınıfında görev yapan vali yardımcısı, kaymakam, bakanlık merkez teşkilatında görevli olanlar ile hukuk müşavirlerinin yeni görev yerleri liyakat ve kıdemleri esas alınarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayı ile atandı.

1’inci sınıf ilçede görev yapan 46, 2’nci sınıf ilçede görev yapan 37, 3’üncü sınıf ilçede görev yapan 43, 4’üncü sınıf ilçede görev yapan 104, 5’inci sınıf ilçede görev yapan 38, 6’ncı sınıf ilçede görev yapan 61 olmak üzere toplam 329 ilçe kaymakamının görev yerleri değiştirildi.

Kararname ile Balıkesir’de görev değişiklikleri şu şekilde oldu;

Balıkesir Vali Yardımcısı Aydın Erdoğan Konya Vali Yardımcısı olarak atanırken Balıkesir Vali Yardımcılığı görevine Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca getirildi. Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri görevine atanırken yerine İstanbul Arnavutköy Kaymakamı Ahmet Odabaş getirildi.

Artvin Valiliği Hukuk Müşaviri Mustafa İlhan Balıkesir Valiliği Hukuk Müşaviri, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Muhammed Üsame Soysal Savaştepe Kaymakamı, Sivas Yıldızeli Kaymakamı Şeref Gülyer Gömeç Kaymakamı, Konya Altınekin Kaymakamı Murat Çiçek Marmara Kaymakamı, Konya Taşkent Kaymakamı Harun Arslanargun Kepsut Kaymakamı olarak atandı. 

İstanbul’da 12, Ankara’da dört, İzmir’de ise 10 kaymakamın görev yerleri değiştirilirken, kayyumluk görevi de icra eden kaymakamlardan 12’si farklı görevlere atandı, yerlerine yeni kaymakamların ataması yapıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde atamaya tabi tüm ilçelere kaymakam ataması gerçekleştirilirken bu bölgelerde tayine tabi olan vali yardımcıları, kaymakamlar ve özellikle kayyumluk görevi icra edenler daha üst görevlerde değerlendirildi. Kararname sonrası boş kalan ilçelere kaymakam vekili görevlendirildi.