KARİKATÜR SANATÇILARINDAN TOPRAK DEDE’YE VEFA!

1263

Nilgün KAYA

Türkiye’nin çeşitli kentleri yanında Almanya ve Belçika da yaşayan Doğa Dostu Türk Karikatürcüler, 20 Ocak 2020 tarihinde kaybettiğimiz Doğa Dostu İş İnsanı , Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı TEMA nın kurucularından Hayrettin Karaca anısına vefatının ikinci yılında Hayrettin Karaca Portre Karikatürleri Sergisi açtı.

Serdar Kıcıklar
Ayşen Baloğlu

Çorum Sınav Lisesi Sergi Salonu’nda izleyici ile buluşan sergiye 25 karikatür sanatçısı,26 eser ile katıldı. Serginin amacı hakkında bilgi veren Karikatür Sanatçısı Sönmez Yanardağ ; ”Yaşam Felsefesini “”İhtiyacımızdan fazlasını tüketmeyelim. Evime gelin yamalı giysilerimi görün! Param var ama hakkım yok!” diye özetleyen TEMA Vakfı kurucu Onursal başkanı Hayrettin KARACA aynı zamanda Türkiye Topraklarının erozyon ile akıp gittiğini görüp, bunu kendisine sorun eden ve çözüm olarak sürdürülebilir bir ağaçlandırma seferberliği başlatarak meşe,çınar gibi Anadolu’nun kadim geniş yapraklı ağaçlarını yeniden yaygınlaştırarak, toprak erozyonunun önüne geçebileceği gören sorumluluk sahibi bir Yurttaştı.Merhum Karaca Öğretmen, Sağlıkçı, Din Görevlisi, ,Kaymakam adayları gibi görevi insan yetiştirme ve Ülke yönetimi olan Kamu Görevlilerine yönelik Erozyon Eğitimi Kursları açtırdı.Anadolu topraklarına milyonlarca meşe palamudu ekilmesini sağladı. Doğal yaşamın korunması konusunu önemseyen Karikatür Sanatçıları olarak Hayrettin Karaca’yı vefatının ikinci yılında portre karikatürlerini çizerek anmak, bir anlamda vefamızı göstermek istedik. Ruhu Şad Olsun..”dedi.

Toprak Dede’ye Vefa! Portre Karikatür Sergisinde eseri olan Sanatçılar Saadet Demir Yalçın(İzmir),Menekşe Çam(İzmir),Zeynep Gargi(İzmir),Serpil Kar(Adana),Elif Üzdü(Bandırma), Hayati Boyacıoğlu(Almanya), Kürşat Coşgun(Zonguldak),Hüseyin Arslan( İstanbul),Gürbüz Doğan Ekşioğlu(İstanbul),Murat Yılmaz(İzmit),Köksal Çiftçi(İstanbul), Lutfu Çakın(Kuşadası), Ramazan Özçelik(Konya),Ekrem Borazan( Eskişehir),Halim Y Kutlu (İstanbul), İsmail Kar( Adana),Eray Özbek(İzmir),Tayyar Özkan(Çanakkale),Öznur Kalender(İstanbul), Asaf Budak (Belçika), Abdülkadir Demirhindi(Samsun), Murat İlhan(Samsun),Ali Hakan Alan(Samsun),Muhittin Köroğlu(İstanbul),Sönmez Yanardağ(Çorum)

Önemli Not: Gazetemizde yayınlanan Karikatürler izinsiz kullanılamaz. Karikatürlerin yayın hakkı karikatüristlere aittir.