TURİZM TANITMA VE GELİŞTİRME İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

220

Nilgün KAYA

Turizm Tanıtma ve Geliştirme İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak,  “Tanıtım boyutu ele alındığında, alt yapı, iyileştirme, konaklama tesisleri, destinasyon oluşturma gibi her yönden üzerinde ince, titiz bir çalışma yürütülmesi gereken süreçler var.” Dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından başlatılan “İl Tanıtma ve Geliştirme Programı” kapsamında Balıkesir’in turizm değerlerinin geliştirilmesi ve tanıtılmasında yol haritasının belirlenmesi için “Turizm Tanıtma ve Geliştirme İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcı Elif Balcı Fisunoğlu ve İl Tanıtma ve Geliştirme Projesi Koordinatörü Gökçe İnce yaptıkları sunumlarda, İllerin tanıtımı için hali hazırda yürütülen çalışmaların bütünsel olarak birleştirilmesinin amaçlandığı ve Balıkesir’in de projede bulunan 7 pilot İlden biri olduğu bilgisini verdi.

Vali Şıldak Başkanlığında Valilik Necatibey Toplantı Salonuna yapılan toplantıya Turizm Tanıtma ve Geliştirme İl Koordinasyon Kurulu Üyelerinin yanı sıra Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanlığının projeden sorumlu yetkilileri katıldı.

Toplantıda yapılan sunumların ardından değerlendirmede bulunan Vali Şıldak Balıkesir’in turizmde geniş bir alana sahip olduğunu belirtti. Şıldak, “Tanıtım boyutu ele alındığında, alt yapı, iyileştirme, konaklama tesisleri, destinasyon oluşturma gibi her yönden üzerinde ince, titiz bir çalışma yürütülmesi gereken süreçler var. Biz il olarak turizm ve tanıtım alanındaki çalışmalarımızda bir mesafe kat etmiş durumdayız. İmza altına aldığımız konular, kullanabileceğimiz malzemeler bütün bu altyapı göz önüne alındığında yetersizliklerimiz de var. Bu program, tanıtım ve geliştirme programı, sadece tanıtımı içeren kısıtlı bir çalışma yapılmayacak bir proje.” diye konuştu.

Turizmin geliştirilmesi için yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğunu ifade eden Şıldak, “Turizm alanında bir konu çok göz önünde olursa oraya yatırım, özel sektörün ve turistin ilgisi, bütçe ayırma konusu gündeme gelecektir. Bu bir sarmal olarak ilerleyecektir. Turizm sektörünün diğer sektörlerden ayırt edici özelliği, turizm faaliyetinin içinde olan bütün paydaşların mutluluk derecesinin daha yüksek olmasıdır. Gezme, yeme, içme, görme ve tecrübe edinme anlamında hoş bir faaliyettir. Biz de bu alanla ilgileniyorsak enerjimizin yüksek olması lazım. Balıkesir’i turizm şehri olarak daha da geliştirmemiz için istekli olmamız lazım. Yaptığımız çalışmalarla çok iyi bir yol kat edeceğimizi düşünüyorum. Balıkesir’de yönetici olarak bulunduğum süre içerisinde gidip görülecek, paylaşılacak, geliştirilmesi için çalışma yürütülecek o kadar çok alan var ki, hiç sıkıntı çekmiyoruz, her gün bir şeye elinizi uzatsanız orası dolu durumda.” şeklinde konuştu. Toplantı katılımcıların karşılıklı olarak görüş alıverişinde bulunmalarıyla devam etti.