AYVALIK, HAKİM BABASINI KAYBETTİ

Nilgün KAYA

‘Ayvalık’ın Erdinç Babası’, Emekli Hakim Erdinç Teksin, 10 Şubat Pazartesi günü kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Saygın kişiliği ile ilçenin sevilen isimlerinden olan Erdinç Teksin’in vefatı ilçede büyük üzüntü yarattı.

Selanik göçmeni Zabıt Katibi İbrahim efendi ile Serez Göçmeni Firdevs Hanımın oğlu olarak İzmir’de, 1937 yılında dünyaya gelen Erdinç Teksin, İzmir Atatürk Lisesini bitirdikten sonra 1955 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1959 senesinde ‘Pekiyi’ derece ile Fakülteyi ikinci olarak bitirdi. Sırasıyla Hanak, Köyceğiz, Antalya, Samsun’da hakimlik yapan Erdinç Teksin, 1988 yılında Samsun Hakimliğinden Ayvalık Hakimliğine tayin edildi. 1996 senesinde emekliye ayrılan Teksin, tüm hukuk camiası tarafından takdir edildi. Ayvalık halkınca ‘Erdinç Baba, Baba Hakim, Hakim Baba’ gibi lakaplarla anıldı. Aytül Teksin’in eşi, Metin Teksin, Av. Fehmi Gökmen Teksin ve Turgay Teksin’in babası olan Erdinç Teksin son yolculuğuna göz yaşları arasında uğurlandı.

Fotoğraf:Mehmet Dinç

Erdinç Teksin’in cenazesi, 11 Şubat Salı günü  öğlen namazı ile birlikte Şehitler Caminden kaldırılarak ilçe mezarlığında toprağa verildi.