GÜNEY MARMARA’NIN SUALTI POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLDİ

Nilgün KAYA

Güney Marmara Bölgesinin sualtı potansiyelinin değerlendirildiği, kısa ve uzun dönem hedeflerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların yapıldığı ‘Güney Marmara Sualtı Çalıştayı’ Bandırma On yedi Eylül Üniversitesi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) işbirliği ile Ayvalık’ta Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.

Sualtı konusunda paydaş olan kurum ve kuruluşları yetkilileri, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi akademisyenleri, dalış okullarının yöneticileri, sualtı fotoğrafçıları ve eğitmen dalgıçların katılım sağladığı çalıştayda Bölgenin sualtı potansiyelinin Balıkesir ve Çanakkale için çevresel ve ekonomik etkileri değerlendirilirken sualtı zenginliklerimizin sürdürülebilirliği konuları masaya yatırıldı.

KIRMIZI MERCANLAR DA ELE ALINDI

Çalıştayın Prof. Dr. Adnan Ayaz moderatörlüğündeki ilk oturumunda, Prof. Dr. Mustafa Sarı “Bandırma’dan Dikili’ye Güney Marmara’ya Sualtından Bakış” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Doç. Dr. Barış Özalp‘ın “Sualtından Çanakkale Boğazı” ve Doç. Dr. Dilek Türker’in “Ayvalık Adaları ve Çevresi Kırmızı Mercanlar“ konulu sunumları takip edildi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan Muhammed Parlak ve Dr. Yusuf Kartal kurumun çalışmaları ve “H.M.S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması Projesi” hakkında sunum yaptı. Hakan Aslan’ın hazırladığı Mavi Tutku konulu gösterimin ardından Ateş Evirgen “Mavi Işığın Peşinde” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Öğleden sonraki oturumda ise katılımcılar Prof. Dr. Mustafa Sarı moderatörlüğünde GZFT çalışması gerçekleştirerek, hedeflerin belirlenmesine yönelik grup çalışması yaptılar.

Çalıştayın ikinci günü olan 12 Ekim’de çalıştayda görevli davetli akademisyenlerin ve sualtı fotoğrafçılarının katılımıyla Ayvalık ve çevresinde yer alan dalış noktalarında bilimsel amaçlı dalış gerçekleştirildi. Dalış rekortmeni sporcu Cem Esmeray ve beraberindekiler suyun derinliklerinde “Merakını derinleştir. Balıkesir ve Çanakkale’de Sualtını Keşfet” yazılı pankart açtılar. Organizasyon katılımcıların çalıştayın çıktılarının bölgemiz için hayırlı olmasına yönelik temennileri ile sona erdi.