AYVALIK’TA SİNEMA DOLU 5 GÜN

1593

Nilgün KAYA

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisi, 4 Ekim günü Paşa Limanında kokteyl ve Vural Sineması’nda düzenlenen açılış töreni ve film gösterimiyle başladı.

6 kategori ve 58 filmle sinemaseverleri bekleyen festivalin, Kariyo & Ababay Vakfı (KAV) Yılın Yönetmeni Ödülü Danışma Kurulu’nda sinema yazarı Mehmet Açar, senarist ve yazar Gaye Boralıoğlu, yönetmen ve senarist Mahmut Fazıl Coşkun, yönetmen Gürcan Keltek ve oyuncu Damla Sönmez yer alıyordu. Danışma Kurulu’nun belirlediği dört aday arasından KAV tarafından seçilen Emin Alper, Kız Kardeşler filmi ile 100.000 TL değerindeki ödülün sahibi oldu. KAV’ın kurucularından Sami Kariyo ödül heykelciğini açılış töreninde Emin Alper’e sundu.

Ödülü almanın gurur verici olduğunu belirtti. Alper, “Bizim gibi film çekerken yüzlerce sorunla boğuşan insanlar için maddi desteğin önemi var. Dürin Ababay ve Sami Kariyo’ya teşekkür ediyorum, sinemamızda kalıcı izler bırakıyorlar. Bu ülkede kültüre ve sanata ne kadar az değer verildiğini biliyorum, Başka Sinema çok önemli,” dedi.

Açılış töreninin ardından, bu yıl Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan, Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer adlı filmi gösterildi. Bugün festivalde Antonio Cosentino’nun “Ellerin Havada, Keşke Hep Öyle Kalsa” başlıklı sergisi açıldı. Cosentino’nun sinemadan ilham alarak yaptığı resimleri bir araya getiren sergi festival boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ofiskafe’de görülebilir.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 10 Ekim’e kadar sürecek. Ayrıca programda paneller, yönetmen ve film ekipleriyle gösterim ardından sohbetler, çocuklar ve üniversite öğrencileri için atölyeler yer alıyor.