“ALTINOVA DENİZİNDE DEMİR Mİ ARANACAK, ALTIN VE URANYUM MU?”

4821

Nilgün KAYA

Altınova Sahilde Maden Talanına Hayır komisyonu adına açıklama yapan Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Altınova denizinde maden aranmasına karşı olduklarını belirtti. Deniz ekosistemini tahrip edecek maden çalışmalarının Altınova kıyı kesiminde yaklaşık 30 yıldan bu yana devam eden kıyı erozyonunu daha da artacağına dikkat çeken Karayelli, “Mücadelemiz sonuna kadar sürecektir” dedi.

İmza kampanyası devam ederken bir açıklama yapan Filiz Karayelli, “Yaptığımız itirazlara rağmen Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde deniz içinde toplam 21.712,47 Ha’lık alanda Demir Cevheri (Manyetit) arama ve çıkarma faaliyeti yapmak için başvuran İzmir Aliağa merkezli “Densan Madencilik San ve Tic A.Ş “adlı firmanın projesini değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED süreci başlatıldığını 17 Eylül tarihinde duyurdu.Proje kapsamında, Altınova sahillerinde, Öğretmenler Sitesi önünden başlayarak, Sarımsaklı’ya kadar yaklaşık 15 kilometre alanı kapsayacak olan ve yazlık sitelerin yer aldığı kıyılarda, konutlara 50-350 metre mesafede demir madeni arama-çıkarma izni talep ediliyor. Bu faaliyet sırasında gemiye monte edilen Jet pompası yardımıyla denizdeki sulu kumun emilerek çekilmesiyle deniz dibi alt üst edilip, canlı yaşamı yok olurken, deniz tabanında meydana gelecek değişimler yüzünden Altınova kıyı kesiminde yaklaşık 30 yıldan bu yana devam eden kıyı erozyonu daha da artacaktır. Ülkemizde madenciliğin yarattığı yıkımlar ortadayken, sahilin bugünkü yapısının bozulmasının denizin ekolojikdengesinin yanı sıra sahil erozyonunu arttıracağını ve Altınova ekonomisini de olumsuz etkileyeceğini biliyoruz. Ege sahillerinin en güzel yerlerinden biri olan Ayvalık Altınova’da, hem de denizde böyle bir madencilik faaliyetine göz yumulması, kabul edilmesi, izin verilmesi düşünülemez.
Çevre Bakanlığının bu projeyi iptal etmesini, istiyoruz. Konunun duyurulmasından itibaren Ayvalık Kent Konseyi ve çevre ile ilgili sivil toplum örgütleri yanı sıra 200 civarında Altınova Sahil sitesi duyarlılık göstererek mücadeleye başlamışlardır. Kurulan komisyon çalışmaları götürmektedir. Ayvalık Kent Konseyi imza kampanyası, sosyal medya kampanyaları, konunun Belediye Meclis toplantısına taşınması Kaymakamlık, Belediye başkanlığı ziyaretleri ve halkın bilgilendirilmesi için toplantı ve broşür çalışmaları yaptığımız etkinliklerdir. Mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Türkiye’yi, Ege’yi, denizi, tabiatı seven tüm yaşam savunucularını da kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

“ASIL AMAÇ HALKIMIZDAN GİZLENMEKTEDİR”

TMMOB Orman mühendisleri odası eski başkanı Salih Sönmezışık’ta, Büyük Çekmece Çevre Dostları olarak İstanbul’dan bir ekip ile Edremit Körfez inde çevre sorunlarının yoğunlaştığı bölgelerde incelemelerde bulunduklarını belirterek,  “ Bu arada 28 Eylül 2018 tarihinde Deniz kumunda demir madeni çıkarılacağı söylenen Altınova sahiline geldik ve yörede yaşayan insanlarla görüştük. Ülkemizin dağları demir madeni cevheri ile doludur. Ekonomik olmadığı ve büyük tesisler gerektirdiği için her yerde demir madeni işletmeciliği yapılamamaktadır. Altınova’da bir gemide, kumları içinde demir seçmek insan aklıyla alay etmektir. Bana göre asıl amaç halkımızdan gizlenmektedir. Bu adamlar bizleri aptal yerine koyamazlar. Çünkü yaşam savunucusu olarak böyle uygulamaları, yani alınan ruhsat dışında başka maden işletmeciliği yapıldığını gördük ve yaşadık. Kumda, ucuz bir metal olan demir aramak hiçte ekonomik işletmecilik değildir. Ancak biz Geyikliden başlayarak, Ege sahillerindeki kumlarda bolca altın ve uranyum olduğunu biliyoruz. Çünkü antik çağda bu bölgeye AUERLAND yani altın ülkesi denirdi. Yetkililerimiz gerçek bir araştırma yaparak, ilgili şirketin asıl amaçlarını meydana çıkarmalıdır. Bu bağlamda Büyük Çekmece Çevre Gönüllüleri olarak, Altınova ve civarında, deniz eko-sistemini bozacak. Erozyonu tetikleyecek, insanlarımızın, özellikle çocuklarımızı yaşamını tehlikeye sokacak, adı ne olursa olsun hiçbir maden işletmeciliği in yapılmasını istemiyoruz. Bu konuda mücadele veren Ayvalık halkının her zaman yanında olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” dedi.