AYVALIK GİRİŞİNE DUBLE YOL

Nilgün KAYA

Çanakkale-İzmir karayolunun Ayvalık merkezine giriş bölümünün yapımı tamamlandı. Yolu 26 Eylül Çarşamba günü kullanıma açan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ilçeye girişteki tek şeritli yolu çift yönlü düzenlediklerini belirtti.

Yapımına yaklaşık 3.5 ay önce başlanan Ayvalık giriş yolu tamamlandı. Balıkesir yönünden ilçeye girişteki yol kullanıma, 26 Eylül Çarşamba günü kurdele kesilerek açıldı. Törene Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, milletvekilleri Adil Çelik ve Mustafa Canbey, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, parti Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Kıtay ve yönetim kurulu ile vatandaşlar katıldı. Duble yol olarak düzenlenen yolun açılışında yaptığı konuşmada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yol çalışmasının uzun sürdüğü ve yaz aylarında çalışmaların gerçekleştirildiği gibi eleştirilerle ilgili olarak, “Ayvalık bizim en önemli ilçelerimizden birisi. Turizm ilçemiz. Ünü sadece Türkiye’ye değil dünyaya yayılmış bir ilçemiz. Ayvalık turizm yatırımlarının her geçen gün arttığı ilçemiz. Tabi bütün ilçelerimiz gibi burası da gözbebeğimiz. İlçeye giriş yolu 1970’li yıllardan kalma ve tek yön olan bir giriş yoluydu. Ayvalık ilçemize yakışmıyordu. Ayvalık’ın girişinin duble yol olması gerektiğine karar verdik ve gerekli çalışmaları başlatmıştık. 7 Haziran tarihinde yüklenici firmaya yer teslimini gerçekleştirdik. 25 Eylül itibariyle de yolu hizmete açıyoruz. Yaklaşık olarak 3,5 ay sürdü. 3,5 ay sürmesinin sebebi ise, burada istinat duvarları vardı. Yolun yapım aşamasında da takip ettim. Zemin o kadar yumuşak ki, 4-5 metre hafriyatların yapıldığını gördüm. Bende şaşırdım ve ‘Ne yapıyorsunuz bu kadar’ dedim. Baraj yapımında bu kadar çalışılıyor. İstinat duvarlarının çökmemesi için derinliğe inmek zorunda kaldılar. Yol boyunca 1.130 metre istinat duvarı yapıldı. 150 ton demir kullanıldı. 2.900 metreküp de beton kullanıldı. Yol yapım çalışması süresince 4-5 metre hafriyatların yapıldığını gördüm. Bende şaşırdım ve ‘Ne yapıyorsunuz bu kadar’ dedim. Baraj yapımında bu kadar çalışılıyor. İstinat duvarlarının çökmemesi için derinliğe inmek zorunda kaldılar. Yol yapım çalışması süresince 48.000 metreküp kazı gerçekleştirildi. 28.000 bin metreküp dolgu malzemesi kullanıldı. 10.000 ton alt yapı temel malzemesi serildi. 11.000 ton TMT malzemesi kullanıldı. 7.700 ton da sıcak asfalt kullanılarak da yol tamamlandı. Önceki gün yolun çizgileri çizilerek yol açılacak hale getirildi ve bugünde hizmete sunuyoruz. Yol daha önce niye yapılmadı diye soruyorlar. Yollar herkesin bildiği gibi yaz döneminde yapılabiliyor. Burada da altyapı çalışmaları uzun sürdüğü ve aynı zamanda yağmur drenaj çalışmaları da aynı zamanda gerçekleştirildiği için ancak bitirilebildi. Bizde bir an önce bitmesini arzu ediyorduk. Önemli olan yolun yapılması” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer’in, Büyükşehir Belediye Yasası’na yönelik eleştirilerine de yanıt veren Başkan Kafaoğlu, “Ayvalık ilçemize Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz yatırımların tutarı tam olarak 98 milyon 439 bin lira. Yani eski rakam ile 100 trilyon civarında.  Baktığımız zaman bu rakam diğer ilçelerden fazla olduğunu görüyoruz. Niçin? Burası bizim turizm ilçemiz. Turizm notasında Türkiye’ye ve dünyaya açılan kapılarımızdan birisi. Tabi bunlar Büyükşehir Belediyesi marifeti ile yapılan bir iş. Bazı ilçe belediye başkanımız Büyükşehir Yasasını eleştiriyor. Bu yatırımları acaba kendi bütçesi ile yapabilecek miydi? Bunlar Büyükşehir Yasası ile gelen imkanlar ile yapılıyor. Sadece BASKİ’nin Ayvalık’ta yapmış olduğu yatırım 47 milyon TL. BASKİ burada 10.000 tonluk su deposu yaptı. Daha önceden 3.000 tonluk su deposu vardı. Su ishale hatları yaptı. Yine körfezin kirlenmemesi için derin deşarjlar ile birlikte toplamda 47 milyon TL’lik yatırım yaptı. Kent Estetiği Daire Başkanlığımızın 3 milyon TL’lik yatırımı var. Ulaşım Planlamanın 3 milyon TL’lik, Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın 36 milyon TL’lik Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın 4 milyon TL’lik ve diğer birimlerin de yatırımları var. Yani Ayvalık ilçemize 100 milyon TL’lik yatırımlar yapılmış. Bizim hedefimiz asla kavga değil. Bizim hedefimiz burada yaşayan insanlara hizmet etmek. Spekülasyon yapmak değil. İnsanlar tabi maalesef zaman zaman seçimler yaklaştıkça ilçe belediyeleri kendi yapması gereken işleri yapamadıkları için personellerine maaşlarını ödeyemedikleri için, kaybetme korkusuyla spekülasyonlar yapmaya başlıyor. Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiriyor. Ayvalık muhalefet belediyesinde. Burada Burhaniye ve Havran Belediye Başkanlarımız da var. Onların huzurunda söylüyorum ki, bu rakamlar bu ilçelerimize yapılan rakamlardan daha fazla. Kimse Büyükşehir hizmet etmiyor, Büyükşehir biz muhalefet partisi olduğumuz için buralara yatırım yapmıyor demesin.” Dedi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ile birlikte sembolik olarak kurdele kesilirken, tören sonrasında makam aracının direksiyonuna geçen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yoldan geçen ilk isim oldu.