AYVALIK, KARDEŞ ŞEHİRLER TURİZM BİRLİĞİNE KATILIYOR

Nilgün KAYA

Ayvalık, dünya genelinde bulunan 7 bin kardeş şehir ilişkisinin bağlantı noktalarından biri olacak Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliğine katılıyor. Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) olarak birliğe dâhil olacaklarını belirten Ayvalık Belediye Başkanı ve AYTUGEB Başkanı Rahmi Gençer, bu girişim ile Ayvalık’ı dünya kamuoyunda duyurma, diyalog ve turizm açısından gözlem ve kazanımlar elde edileceğine inandığını söyledi.

Mersin’de 2015 yılında ilk kez düzenlenen Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi ile ilk adımı atılan Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği fikrine çok olumlu baktıklarını ve Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) aracılığı ile Ayvalık olarak bu birlikte yer alacaklarını açıklayan Başkan Gençer, birliğe katılarak Ayvalık’ın turizm trafiğini arttırmak istediklerini kaydetti.

“AYVALIK’IN ÜRETTİĞİ VE SAHİP OLDUĞU DEĞERLERİ DÜNYA KAMUOYUNA DUYURULACAK”

Birlik adına dünyanın neresinde bir etkinlik, organizasyon ya da anlaşma varsa, Ayvalık’ın orada temsil edilmesinin, bu çalışma ile gözlem ve kazanımlar elde edilerek Ayvalık’a katkı sunulmasının gerekliliğine dikkat çeken Gençer, “Ayvalık’ın ürettiği ve sahip olduğu değerleri dünya kamuoyunda duyurma anlayışı ile hareket ederek bu birliğe katılıyoruz. Bu birliğe katılarak diyalog ve dostluk bağları kurmanın yanı sıra hem yatırımcıları hem de turist gruplarını kentimize çekip Ayvalık’ın gelişimi için değerlendirmeyi planlıyoruz. Ayvalık Belediye başkanı olarak, ilçemiz turizminin gelişmesi adına bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmaları, çok daha ileri noktalara taşıyacağına inanıyorum. Ayvalık’ın turizmine ivme kazandıracak hedeflere bir an önce ulaşılması için gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

AYTUGEB GENEL SEKRETERİ ÖZGÜLTEKİN, AYVALIK VE KÖRFEZ BÖLGESİ SORUMLUSU OLARAK TOPLANTILARA KATILACAK

Dünya Kardeş Belediyeler Birliği’nin kurucu başkanı olan Mersin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın onursal başkan görevine getirilerek, dönem başkanlığı görevinin, 14 Ekim 2018 tarihinden itibaren Gossau – Zürih Belediye Başkanı Thomas-Peter Binder’e devredileceği birliğin genel sekreteri Hüseyin Baraner ile birlikte çalışacaklarını ifade eden AYTUGEB Genel Sekreteri Ümit Özgültekin, birliğin sadece turizm açısından değil sosyo-kültürel çalışmalar, ticaret gibi konularda da etkin çalışmalar açısından olumlu etkisi olacağını ifade etti. Özgültekin, 14-15 Eylül’de Langawi / Malezya’da toplantı yapılacağını,  görüşmeleri Ayvalık ve Körfez bölgesi sorumlusu olarak Zürich de kendisinin takip edeceğini söyledi.

‘TURİZMDE EL ELE, BİZ BİRİZ’ MESAJI VERİLECEK

Birliğin yeni dönem faaliyetleri ise Ekim 2018 tarihinde başlayacak. 2019 yılının ilk zirvesi, 18 Ocak tarihinde İsviçre’nin başkenti Zürih’te ‘Kardeş Şehirler Turizmde El Ele, Biz Biriz’ temasıyla düzenlenecek. Dünya turizm liderlerinin yanı sıra önemli banka ve medya temsilcilerinin katılacağı zirve ile Birlik, beş kıtada hızlı bir teşkilatlanma ve çalışma sürecine girecek. Ayrıca her yıl dünyanın en önemli turizm borsası olan ITB Berlin Fuarı’nda, “Belediye Başkanları Turizm Zirvesi ve Tanışma Toplantısı” düzenlenecek.