HEM KURTULUŞU HEM DE BARIŞI SAĞLAYAN KAHRAMANLAR ANILDI

Nilgün KAYA

172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya ve askerleri tarafından işgale karşı verilen mücadelenin 99’ncu yılı Ayvalık’ta törenle hatırlandı.

İlk asker kurşununun 99’ncu yıldönümü olan 29 Mayıs Salı günü Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.00’da başlayan törende, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Ayvalık Belediyesi’nce Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra İlçe Garnizon Komutanlığı’ndan Piyade Yüzbaşı Ersoy Gezgin, “Ayvalık’tan ilk askeri kurşun atıldı ardından Salihli, Soma ve Akhisar’da sonra da tüm vatan topraklarında Ulu Önderin, ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır’ diye özetleyeceği, askeri deha olan Kurtuluş Savaşı başladı. Vatan evlatları inançla, İstiklal azmiyle, milli kahramanlıkla varlığını tüm dünyaya haykırdı. Bugün özgürce yaşıyorsak ilk kurşundur temeli. Kanla, kemikle yoğrulmuş topraklardır bedeli. Can, şükran ve vidan borcumuz vardır iman dolu göğüslere” dedi.

BAŞKAN GENÇER, “AYVALIK’TAN YAYILAN KURTULUŞ FİKRİYLE TÜM YURTTA DİRENİŞ OLDU”

Ayvalık’tan çevreye dalga dalga yayılan ‘kurtuluş’ fikriyle birlikte tüm yurtta yeni direniş cepheleri oluştuğunu kaydeden Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Bugün Ayvalık’ın gurur günü. Tam 99 yıl önce 172. Alay komutanı Yarbay Ali Çetinkaya ilk askeri kurşunu atmıştır. Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da, İzmir’e çıkmış, gazeteci olan Hasan Tahsin ilk mukavemeti göstermiş,  iki hafta sonra Ayvalık’a çıkan Yunan birliklerine ilk askeri direniş yapılmış. Bu askeri direnişte Ayvalık’ta Altınova’dan, Küçükköy’den, Bağyüzü’nden, Kozak’tan Mutlu Köyden, Murat eli köyünden, Gömeç’ten milis kuvvetleri, kahramanlar katılmış ve ülkemizin ilk kurşununu Ayvalık’tan ateşlemişlerdir. Bu da Ayvalıklılar için, bizim için gurur meselesidir. İlk kurşun buradan atılmış, İstiklal Savaşının son günleri de burada sonuçlanmıştır. İstiklal Savaşımız Ayvalık’ta başlayıp Ayvalık’ta sona ermiş diyebiliriz.  Ülkemizin İstiklal Mücadelesini başlatmış Ayvalık’tan başlayan bu direniş Anadolu’da büyük bir sevinçle karşılanmış, 8-9 yıldır savaş içinde olan Osmanlı’ya cesaret ve Türk Milletine umut vermiştir. O yüzden bugünü gençlerimize, çocuklarımıza iyi anlatmamız lazım” dedi. Birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Başkan Gençer, ” Milli Mücadelenin fitilini ateşleyenlerden biri olan Ali Çetinkaya’yı Ayvalık olarak, Ayvalıklılar olarak dünya durdukça sevgi, saygı, şükran ve rahmet duygularıyla anacağız. Bu büyük kahramanın anısını kararlı bir şekilde sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.  AYFOLK ekibinin halk oyunları gösterisi ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören sona erdi.

ALİ ÇETİNKAYA BÜSTÜNE KIRMIZI GÜLLER BIRAKILDI

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan tören, Ali Bey (Cunda) Adası’nda devam etti.  Ali Çetinkaya büstü önünde saat 11.00’de başlayan törende, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in de aralarında bulunduğu katılımcılar, Ali Çetinkaya büstüne kırmızı gül bıraktı.