“ZEYTİNYAĞI, ALTIN DEĞERİNDE BİR YAĞ”

12066

Nilgün KAYA

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık Ticaret Odası tarafından hazırlanan Analiz Laboratuvarı ve Ticaret Tarihi Galerisini ziyaret ederek, zeytinyağı tadımı yaptı. Yörenin zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi alan Vali Yazıcı, zeytinyağ’ında kalitenin önemine dikkat çekti.

Vali Yazıcı, Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı’dan bölgenin zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgiler aldı.

BAŞARILI TADIMCILIĞA ÖDÜL

Ziyarette zeytinyağı tadımını yapan Vali Yazıcı, başarılı tadımcılığı nedeniyle Kimya Mühendisi Yeşim Bayraktar tarafından  Başarılı Zeytinyağı Tadımcısı  ödülü verildi.

AYVALIK’IN ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINI TATTI

Tadım Uzmanı Kimya Mühendisi Yeşim Bayraktar, çeşit çeşit zeytinyağlarını tattırırken, içine hoş kokulu bitkiler karıştırılmış numuneyi de tadım için ayrılan zeytinyağlarının arasına katarak sürpriz yaptı. Tadıma katılan Vali Yazıcı, kaliteli zeytinyağının özelliklerini öğrenirken, tadımcı Bayraktar, zeytinyağının tüm özelliklerini uzun uzun anlattı.

“ZEYTİNYAĞI ÇOK KIYMETLİ BİR YAĞ”

Zeytinyağı’nda kalitenin önemine dikkat çeken Vali Yazıcı, “Balıkesir’de zeytinyağları oldukça kaliteli. Bu zeytinyağı duyusal tadım eğitimlerinin çok yararlı olduğuna inanıyorum ben. Çünkü zeytinyağı çok kıymetli bir yağ. ‘Altın değerinde’ bir yağ. O zaman, en kaliteli zeytinyağının hangisi olduğunu bilmeli. Bunu nasıl anlayabileceğimizi bilmek ve bunu nasıl anlayacağımızı öğrenmek önemli oluyor. ” dedi.

“YERLİ VE YABANCI TURİSTLER TARAFINDAN YOĞUN İLGİ GÖRECEKTİR”

Müzeyi de gezen Vali Ersin Yazıcı Ayvalık’ın tarihini gözler önüne seren müzeyi çok beğendiğini ifade ederek, Ayvalık’ın; Cumhuriyet tarihinden, 1960’lı yıllara kadar olan ticari hayatını tanıtmak ve bu hayatın önemli dönemeçlerini belgeleyen müzenin ilçeyi ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistlerce de büyük ilgi göreceğini söyledi.