ORGANLARIYLA 3 KİŞİYE HAYAT VERDİ

4307

Nilgün KAYA

Ayvalık’ta 25 Ağustos günü meydana gelen trafik kazası sonrası tedavi gördüğü Ayvalık Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 33 yaşındaki Güven Çaltı’dan alınan karaciğer ve böbrekler organ nakli bekleyen 3 hastaya umut oldu.

Hacıveliler Köyü’nde yaşayan, iki çocuk babası 33 yaşındaki Güven Çaltı, eşiyle birlikte işten eve döndüğü sırada, İzmir-Çanakkale E-87 karayolu Murateli mahallesi kavşağında 25 Ağustos günü trafik kazası geçirmişti. Motosiklette yolcu olarak bulunan eşi Fatma Çaltı kazada hafif yaralanırken, ağır yaralanan Güven Çaltı, Ayvalık Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Kazadan bir gün sonra hastanede beyin ölümü gerçekleşen Güven Çaltı’nın karaciğer ve böbrekleri organ nakli bekleyen üç hastaya yaşam umudu oldu.

“BABASI DA YILLARCA BÖBREK BEKLEMİŞTİ”

Eşinin babasının böbrek rahatsızlığı yaşadığını belirten acılı eş Fatma Çaltı, “Babası diyaliz hastasıydı ve nakil bekledi yıllarca. Vefatından 9-10 ay önce böbrek bulundu ama ‘ben çok yaşlıyım masa kalırım. Ne yapayım artık böbreği, gençlere verilsin’ diyerek istemedi. Eşim kan vermeyi severdi ve organ bağışına karar vermişti. Ben de artık yanımızda yok ama onun canı ile can bulunsun istedim” dedi.  Hacıveliler Köyü Muhtarı Ayhan Uzbir de Güven Çaltı’nın köyde çok sevildiğini belirterek, “Genç ölüm bizi çok üzdü. Yaptığı örnek bir davranış, keşke yaygınlaşsa” dedi.

Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği’nden yapılan açıklamada, “ Ciddi kafa travması ve beyin kanaması nedeniyle yoğun bakımımızda takip edilmekte olan hastamızın dün itibariyle beyin ölümü gerçekleşmiş ve Organ Nakil Koordinatörümüz Aykut Aksu tarafından aile ile yapılan organ bağışı hakkındaki görüşme neticesinde kederli ailemiz candan cana olan en büyük bağışa onay vermiştir. Dün gece geç saatlerde gerçekleşen cerrahi operasyon ile merhum kardeşimizin karaciğeri ve böbrekleri organ bekleme listesinde beklemekte olan 3 hastamıza nakil edilmiştir. Kaybettiğimiz hastamıza Allahtan rahmet, bu zor ve bir o kadar da hayırlı karara onay vererek 3 hastamızın canına can katan kederli ailemize sabırlar diler kurumumuz adına şükranlarımızı sunarız. Ayrıca bu zor ve meşakkatli organizasyona imza atan Ayvalık Devlet Hastanesi Yoğun Bakım, Ameliyathane ve Organ Nakil Koordinatörlüğü Ekibimize teşekkür eder bundan sonraki çalışmalarında kolaylıklar dileriz” denildi.