AYMESEM ÇIRAKLARI AVRUPA’DAN DÖNDÜ

2084

Nilgün  KAYA

Ayvalık Mesleki ve Eğitim Merkezi çıraklarının mesleki bilgi ve becerileri ile genel kültürlerini geliştirecek Erasmus projesi tamamlandı. Proje ile Almanya’nın Berlin kenti ve Macaristan’ın Budapeşte kentine giden 12 çırak, dönüşte deneyimledikleri seyahati merkezi yönetim ile paylaştı.

Ayvalık Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Şefik Açar, Öğretmen Adnan Çakıroğlu, öğrencileri ile birlikte, Mesleki Eğitim Merkezi’nin yürüttüğü, Ulusal Ajans tarafından desteklenen  ‘İstihdam Öncesi Farklı Meslek Dallarında Otomasyon Sistemleri Eğitimi” başlıklı 58.976,00 Euro’lukErasmus+ projesinin çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere, İlçe Kaymakam Namık Kemal Nazlı’yı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ı ziyaret etti.

“ÖĞRENCİLERİMİZ İLK DEFA YABANCI ÜLKEYE GİTTİLER”

Proje çalışmaları hakkında bilgi veren Okul Müdürü Şefik Açar, “Projemiz, ikisi Almanya/Berlin’e, biri Macaristan Budapeşte’ye olmak üzere üç akıştan meydana gelmektedir. Projenin Macaristan akışı, Ulusal Ajans tarafından yerinde denetime tabi tutulmuştur ve yıldızlı projeler arasına alınabileceği belirtilmiştir. Projeye, Bandırma Mesleki Eğitim Merkezi ve Gönen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yerel ortak olarak katılmışlardır. Projede her okuldan 1 idareci, 1 öğretmen ve 12 öğrenci yer almıştır. Proje kapsamında öğrencilerin mesleki bilgi ve becerileri geliştirilirken düzenlenen sosyal kültürel faaliyetlerle genel kültürlerinin geliştirilmesi de hedeflenmiştir. Proje kapsamındaki eğitimlerden arta kalan zamanlarda, Bergama Müzesi, İslami Eserler Müzesi, Terör Müzesi, Berlin Teknik Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Prag, Dresden ve mesleki eğitim veren iki okul ziyaret edilmiştir. Proje sayesinde hiç şehir dışına çıkmamış öğrencilerin ilk defa uçağa binmesi, ilk defa yabancı dil kullanmaları ve ilk defa başka bir ülkeye gitmeleri sağlanmıştır.” dedi.

“TEKNOLOJİ HAMLESİ NEDEN AYMESEM’DEN BAŞLATILMASIN”

Projeyi hazırlayanlara ve katılanlara teşekkür eden Kaymakam Namık Kemal Nazlı, “Birçok ilklerin yaşandığı, ufkunuzun açılmasında faydalı olabilecek, güzel bir proje olmuş. Ülkeler arasındaki teknoloji kullanımı açısından farklılıkları gördünüz. Bu projenin yeni teknolojilerin kullanılmasına, yeni icatların yapılmasına ilham kaynağı olabileceğini düşünüyorum. Teknoloji hamlesi niye Ayvalık Küçük Sanayi Sitesi’nden ve Ayvalık Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerince başlatılmasın? Ben sizlerin bu başarıyı yakalayacağınıza inanıyorum” dedi.

“ÖNEMLİ BİR PROJE OLDU”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır ise “İstihdam Öncesi Farklı Meslek Dallarında Otomasyon Sistemleri Eğitimi” Projesi kapsamında, Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerinin yurtdışına çıkıp bu tecrübeyi yaşamaları, Avrupa’daki teknoloji ile ülkemizdeki teknolojiyi kıyaslamaları, bu proje çalışmalarının okulumuzda ilk defa gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde görev alan idareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik ederim. Bu çalışmaların, okulumuzda ve Ayvalık’ta artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi.