BURSA’DAKİ BOMBALI SALDIRI KAPSAMINDA AYVALIK’TA 4 KİŞİ GÖZALTINDA 

Nilgün KAYA

Bursa’da 5 ay önce gerçekleştirilen bombalı saldırının failinin yakalandığı çalışmalarda, Ayvalık’ta üçü Belediye personeli dört kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı Bursa’da cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik 20 Nisan’daki saldırının faillerinden birinin İzmir’de yakalandığını bildirdi. Alınan bilgiye göre; İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri sahada yaptıkları çalışmalarda Cebrail Gündoğdu’nun Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde saklandığını tespit etti. Olayla ilgili olarak aralarında Ayvalık Belediyesi personeli olan T.E, U.Ö, R.İ ile D.Ö adlı kişi 22 Ekim Cumartesi günü öğleden sonra Ayvalık’ta gözaltına alınarak İzmir Terörle Mücadele Şubesine sevk edildi. D.Ö ve U.Ö serbest bırakılırken T.E ve R.İ tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre;

“Bursa’da cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik 20 Nisan 2022 tarihinde uzaktan kumandalı EYB ile saldırı gerçekleştiren MLKP terör örgütünün silahlı yapılanması FESK hücresine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı koordinesindeki İstanbul Bursa Balıkesir ve İzmir Emmiyet Müdürlüklerince yürütülen uzun soluklu istihbarat çalışmaları neticesinde,İzmir Dikili’de 17 Eylül 2022’de 3 örgüt mensubu yakalanmıştı. Operasyonda firari olarak aranan ve Bursa eyleminde de bombayı Balıkasirdeki hücre evinde hazırlanması ve getirilmesi sürecinde yer alan; Emre-Zafir kod adlı Cebrail Gündoğdu isimli örgüt mensubunun yakalanması için tüm birimler alarma geçirildi. Operasyon sonrası hareket alanı daraltılan Cebrail Gündoğdu’nun yeni güvenli nokta bulma ve/veya yurtdışına kaçmak amacıyla İzmir’e geldiğinin tespit edilmesi üzerine, EGM İstihbarat Başkanlığı koordinesinde sürdürülen ve MİT Başkanlığınca destek verilen çalışmalar neticesinde, İzmir’in Menemen ilçesinde bugün sabah saatlerinde İzmir Emniyet Müdürlüğünce yakalanması sağlandı.” denildi.