“AYVALIK’TA UNESCO ETİKETİ İLE KUMSALDA EV PAZARLANIYOR”

Nilgün KAYA

Balıkesir’in, 2017’den beri UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde yer alan Ayvalık ilçesinde, yapımı devam eden 5 katlı 5 beton bloktan oluşan rezidansın kumsalın içinde, denize 10 m mesafede yapılmasına tepkiler gösterilirken, söz konusu evlerin satış reklamlarında ‘Ayvalık’ın UNESCO’ sürecinin pazarlama malzemesi yapılması da tartışmalara neden oldu.

Altınova Koruma Girişimi, ” Betonlaşma ile gelen kıyı kullanım yoğunluğunun yaratacağı tük olumsuzlukları başka sahil yerlerinde defalarca görmedik mi? UNESCO ‘nun Dünya Mirası Geçici listesinde bulunan ve listeye girmeye çalışan bir kentin kumsalında çin Seddi gibi rezidansın işi ne? Nasıl yapılabilir?” Diye sordu.

Altınova Mahallesi Sahil yolu Uzungöl mevkii Polisler sitesi kumsalında, Şubat-Mart 2022’de başlayan inşaate tepki olarak Altınova Koruma Girişimi oluşturan vatandaşlar, CHP ve TBMM’ne iletilmek üzere imza kampanyası düzenleyerek inşaatın durdurulması için 10 bin imza topladı. Ayvalık Belediye Encümeninin inşaat yasağı gerekçesiyle 15 Ekim tarihine kadar durdurma kararına rağmen durmayan inşaat çalışmaları nedeniyle Ayvalık Belediye Meclisine gelen ancak belediye başkanı ile görüşemeyen Altınova Koruma Girişimi, konuyu Ayvalık Kent Konseyi’nde de gündeme getirdi ve Altınova ‘nın kurtuluş günü olarak kutlanan 14 Eylül ‘de Altınova ‘da ‘ kumsallarilını betonlaşmadan kurtarmak için bir açıklama yaptı.

Ayvalık Belediyesi’nin projeyi durdurması istenen ve ‘İmdat. Bu bir yardım çağrısıdır’ denilerek baslanan açıklamada, “Denizimize 10 metre mesafede 20 metrelik beton perde çekmek isteyenlere sesleniyoruz! Ayvalık Belediyesi’ne sesleniyoruz! çevre ve doğa severlere, Ayvalık severlere, halkımıza sesleniyoruz.İmdat, bu bir yardım çağrısıdır.

Ayvalık Belediyesi Encümeninin 15 Ekim 2022 tarihine kadar durdurma kararı aldığı ancak Encümen kararının ihlal edildiği, Altınova’ mızın Uzungöl Mevkii Polisler Sitesi önündeki nadide kumsalında başlamış olan, betonarme 5 katlı 5 blok rezidans inşaatı derhal ve tamamen durdurulsun! Önü deniz, yanı Uzungöl ve gerisinde tarım arazileri olan bölgede bir doğa katliamı yaşanıyor! Ayvalık Altınova kumsalını çok katlı inşaat rantına teslim ederek nefesimizi kesemez, denizimizi, gölümüzü, rüzgarızımızı, kumsalımızı zaptedemezsiniz! Kumsallar, sahiller halka ait kamusal alanlardır! Rant uğruna kendi topraklarımızı, doğal güzelliklerimizi mahvedenlere karşı herkesi bugün 10.000 imzacıya ulaştığımız kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz! Bu bir çevre katliamıdır! Böylesine bir beton yığını bölgesel ısınmayı arttıracak, hava akımını kesecek, rüzgarların esişini engelleyerek bölgede yaşayan insanların, hayvanların, bitki örtüsünün ve tarım arazilerinin yaşamını büyük tehlike altına atacaktır. Bu ve benzeri projelerden dolayı Ayvalık Altınova kıyılarının tamamı tehlike altındadır. Altınova Koruma Girişimi olarak bu duruma HAYIR diyoruz. Betonlaşma bir gelişme değildir! Aşırı ısınmaya sebep olur. Rüzgarların esişini olumsuz yönde etkileyerek bitki örtüsüne zarar verir. Betonlaşma doğal kaynaklarımıza zarar verir. Şu kaynaklarımızı kirletir ve azaltır. Betonlaşma çevreye, geleceğimize yapılan çok büyük bir haksızlıktır.

Küresel ısınma sebebiyle büyük afetler yaşadığımız bu dönemde bu ve benzeri projeler hepimizi, geleceğimizi tehlikeye atmaktadır.

Talebimiz; Kumsalda süren vicdansız inşaat projesinin ruhsatını derhal iptal edecek ve durduracak yetkiye sahip tek kurum olan Ayvalık Belediyesinin derhal harekete geçerek bu çok katlı rant projesine “HAYIR” ve “DUR demesidir. Bir an önce alana yığılmış beton, demir vs kaldırılarak alanın halkımız için rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi, ağaçlandırılması ve yine en iyisini hak eden halkımız için tüm ülkemize örnek olacak modern, sağlıklı plaj tesisleriyle donatılması için tüm halkımızdan, kurumlardan her türlü mücadelemize Altınova Koruma Girişimi olarak destek bekler, saygılar sunarız.” Deniliyor.

Altınova Koruma Girişimi 22 Eylül Perşembe günü Ayvalık Cumhuriyet Meydanında saat 16.00’da yapacağı açıklama ile  inşaatı protesto edecek.