“ZAMLARA, PAHALILIĞA YETER!”

972

Nilgün KAYA

SOL Parti Ayvalık ilçe örgütü, zamlar ve pahalılığı, Cumhuriyet Meydanında protesto etti.

Yapılan açıklamada, “Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz içinde tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor. Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltmeyi başardılar! Her adımda yeni zam ve vergilerle halkı soydular. Bunu da başanı olarak sunup övündüler! Bu soygun yeni yılın ilk günü elektrik ve doğalgaz zamlarıyla devam etti. Isınmak zaten zorken yeni zamlaria imkansız hale geldi. Enerji şirketleri zenginleşsin diye bizler soğuğa ve karanlığa mahkum edildik.Zamlara, pahalılığa yeter! Bu iktidar zenginlerin, mega şirketlerin, patronların iktidarıdır! İşçiler, emekçiler, köylüler için felakettir! Bu iktidanı gönderelim, bizden çaldıkları her şeyi GERİ ALALIM! Bunun için güçlerimizi birleştirmeye; örgütlü mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

“ENERJİ BİR İNSAN HAKKIDIR”

Elektrik ve Doğalgaz Zamlanı Geri Çekilsin Yüzde 18 Olan KDV Sıfırlansın. Bu hizmet halka kolayca karşılayabileceği bedellerle sunulmali ve bu çerçevede yapılan zamlar geri alınmalıdır. Ne şekilde tarif edildiği tartışmal bir sosyal yardım programı yerine, sayıları her gün artan enerji yoksulluğunu artadan kaldırmak için 4 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak miktar olan 230 kwh elektrik ücretsiz olmalıdır.

Elektrik ve doğalgazda yüzde 18 olan KDV sıfırlanmalıdır. Özelleştirmeler iptal edilmeli, özelleştirilen tüm enerji üretim ve dağıtım kurumları geri alınmalıdır. Acil taleplerimiz için, geleceğimiz için birlikte mücadele edelim!