“KAYBETTİKLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ. SORUMLULARINI UNUTMAYACAĞIZ, AFFETMEYECEĞİZ”

365

Nilgün KAYA

10 Ekim katliamının 4. Yılında Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açıklamada, katliamın siyasal sorumlularının kim olduğu sorularak, “Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz” denildi.

DİSK – KESK – TMMOB – TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği temsilcileri tarafından yapılan açıklamaya CHP, EMEP Ayvalık İlçe Başkanlıkları ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şubesi de destek verdi. Katliamda kaybedilenler anısına saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde Halis Çalık tarafından okunan açıklamada, “Bundan tam dört yıl önce, ülkemizi yaşanmaz hale getiren çatışma ortamının sona erdirilmesi ve barışın tesis edilmesi için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımızı “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ için Ankara’ya davet etmiştik. Yaptığımız çağrıya kulak veren on binlerce yurttaşımız Türkiye’nin dört bir yanından gelerek, tam burada, Ankara Garı önünde buluşmuştu. 10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülücük, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen bu kanlı saldırı sonucunda 103 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 10 Ekim Davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Dosyaları ayrılan 16 firari sanık hakkındaki davanın üçüncü duruşması 21 Kasım’da görülecek. Katliama ilişkin dava iddianamesi mahkemeye sunulduğu günden itibaren yürütülen soruşturmanın olayı tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmaktan uzak olduğunu ifade ettik. 3 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultuda cesur bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.

Saldırı sonrasında yaptığı “patlama sonrasında oylarımız yükseliyor” sözleriyle hafızalarımızda yer eden dönemin Başbakanı, geçtiğimiz aylarda “7 Haziran-1 Kasım seçimleri arası dönemdeki defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz” açıklamasında bulundu. Bu sözler, katliamın siyasal boyutları konusundaki endişe ve iddialarımızın haklılığını göstermiştir. Buradan davanın görülmekte olduğu mahkeme heyetini bir kez daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar, hem de itiraf kabul edilmelidir. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasilerini davaya dâhil edilmelidir. Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların arkasında hangi siyasetçiler var? Suruç ve Ankara Garı’nda yaşanan katliamların siyasal sorumluları kim? Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.Bildiğiniz gibi 10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla, Ankara Garı önündeki alana,”Demokrasi Meydanı” adı verildi. Bu alanın ortasına da üç ayrı yüzünde katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının ve Emek-Barış-Demokrasi ifadelerinin olduğu geçici bir pano yerleştirildi. Bugüne kadar anmalarımızı bu geçici sembolik anıt etrafında gerçekleştirdik. Ne var ki geçici olarak yerleştirilen bu sembolik anıt katliamın neden olduğu derin acının temsili için yeterli değildir. Üstelik kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının olduğu bu geçici pano zaman zaman faşist saldırılara maruz kalmaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile yürütülen görüşmelerde, katliamın yaşandığı meydanda kalıcı bir mekânsal düzenleme yapılması konusunda fikir birliğine vardık. Bu doğrultuda hazırlanacak projenin belirlenmesi için TMMOB, KESK, DİSK, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği olarakEmek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması” düzenliyoruz. İlerleyen günlerde yarışma şartnamesini paylaşarak yarışma sürecini başlatacağız. İnsanlığa karşı işlenen bir suç olan 10 Ekim katliamını uluslararası kamuoyunun da gündemine taşımak için yarışmayı uluslararası formatta gerçekleştireceğiz.

Proje kapsamında Gar önü ve çevresi bir bütün olarak yeniden ele alınacak ve alan anıtsal biçimde yeniden  dönüştürülecektir. TMMOB yürütücülüğünde yapılacak yarışmayı kazanacak proje 14 Mart 2020 tarihinde kamuoyuna açıklanacak ve umuyoruz ki hızla uygulanacaktır. Yarışma projesine ilişkin şartları ve detayları önümüzdeki birkaç gün içerisinde paylaşacağız. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Katliamın dördüncü yılında, bombaların patladığı bu acı dolu meydandan bir kez daha sesleniyoruz: Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz. Yaşasın Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelemiz. Yaşasın Halkların Kardeşliği” denildi.

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı ise “Tarih 10 Ekim 2015.Saat 10,04. Yer Ankara Garı. Barış için toplanan binlerce insan. İnsanlar ölmesin savaşlar olmasın diyen binlerce insan. Kana susamış 2 yaratık var içlerinde. Sinsice ve planlı bir şekilde içlerine giriyor, İnsanlar ölmesin diyen insanların içine. Önce biri pimi çekiyor. Kana susamış, kandan beslenen patronlarının eline verdiği bombanın. Panik havası, oracıkta ölen insanlar, yaralılar, korkan, kaçışan insanlar. Kaçış yönüne doğru organize olmuş diğer yaratık çekiyor pimini bombanın. Sonuç olarak 103 insan ölüyor,  500’ün üzerinde yaralı. Soruşturmada 16 kişi yakalanıyor, 5 kişi kaçak. Kırmızı bülten ile aranıyor. Dönemin başbakanı yaptığı açıklamada diyor ki “ Ankara Garı olayından sonra oylarımız arttı.”23 Ağustos 2019’da yaptığı açıklamada “ Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, İnsan yüzüne çıkamaz. İleride bir gün Cumhuriyet tarihi yazıldığı zaman, en kritik dönemlerden biri 7 Haziran- 1 Kasım arasındaki dönem olacaktır. “ demişti. Batsın sizin oylarınız, batsın sizin iktidarınız, batsın sizin susan şeytan diliniz, hırsınız, paranız, partiniz. Daha ne kadar kan istiyorsunuz, doymadınız mı? Gün gelecek yaptığınız hainliklerin, kurduğunuz ve destek verdiğiniz terör örgütlerinin, kumpasların hepsinin hesabını adalet önünde vereceksiniz. Akıttığınız kanlar sizin eceliniz olacak. İlahi adalet elbet yerini bulacak” dedi.