“YAŞAMI BİR ÖĞRENME YOLCULUĞU OLARAK GÖRÜYORUZ”

1005

Nilgün KAYA

2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde ilk ders zili bugün çaldı. Ayvalık’ta 997 öğretmen ve 10 bin 332 öğrenci ders başı yaparken yeni eğitim öğretim yılında başarılar dileyen Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, Başöğretmen Atatürk’ün, “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” sözünü hatırlattı.

Güner Bahadır  yaptığı yazılı açıklamada, “62 okulumuzda 585 derslikte, 997 öğretmenimiz ve 10.322 öğrencimiz ile her geçen yıl artan bir heyecanla 2019-2020 eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Sayın Kaymakamımız himayelerinde, tüm okullarımızda gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır. Yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. Toplam 23 taşıma merkezi okulumuzda, 737 öğrencimizin eğitime erişimi sağlanacaktır. Öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde tam bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öngördüğü gibi “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.”  Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak yegâne unsur, eğitimdir. 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda, eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip  millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.  Sayın Valimiz öncülüğünde yürütülmekte olan Balıkesir Eğitimde Niteliği İzleme ve Geliştirme Projesi, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda yönetici, öğretmen ve ailelere yönelik aktüel eğitimlerimiz, Okulla Uyumluyum Çocuğumla Mutluyum, Sanat 10’la Yükselecek, Önleyici Tedbirler, İletişim Özel Gelecek Güzel, Öğretmen Akademisi Vakfı Eğitimleri, Zeka oyunları turnuvaları, Geleneksel Halk Oyunları Şenlikleri, Geleneksel Çocuk Oyunları Turnuvaları, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ödül Töreni gibi etkinliklerimiz ve projelerimiz yeni eğitim öğretim yılında da devam edecek. Birçok paydaşımızla beraber omuz verdiğimiz projelerimiz, çocuğa, çocukluğa ve tüm eğitim süreçlerine bütüncül yaklaşımın neticesi. Elbette bu süreçte AB, Ulusal Ajans, TÜBİTAK, GMKA ve diğer bakanlıklarımızın düzenledikleri yarışma ve etkinliklerde de tüm okullarımız ile yer alacağız” dedi.

Öğretmenler, okul yöneticileri, öğrenciler ve velilere seslenen Bahadır, “En büyük güç kaynağımız sizlerin varlığıdır. Çocuklarımıza olan ilginiz, sevginiz ve merhametiniz insanımızı ve insanlığı imar edecektir. Emeklerinizi ve gayretli çalışmalarınızı her platformda anlatmaktan büyük keyif aldığımı özellikle ifade etmek istiyorum. Bu onurlu görevi icra eden tüm öğretmen arkadaşlarıma yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum. Okullarımızı, bulunduğu sosyal ve mahalli yapının ortasına bir kültür merkezi olarak yerleştirme gayretinizi, huzurlu bir çalışma iklimi ve güven ortamı inşa etme çabanızı takdirle takip etmekteyim. Ziyaret ettiğim her okulda artarak devam eden çabanıza, çocuklarımızı geleceğe en güzel şekilde hazırlama gayret ve heyecanınıza ortak olmanın hazzını yaşıyorum. Cümlelerimin alt satırlarını yıl içerisinde göstereceğiniz performansla dolduracağınızdan emin olarak; hepinizin başarılı, huzurlu ve güvenli bir eğitim öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum. Okul binalarımıza ruh veren, güzelleştiren, anlamlandıran; cıvıltılarınız, arkadaşlıklarınız, koşuşturmacalarınız, oyunlarınızdır. Ümit ediyorum ki; bir yılınızı çalışarak, öğrenerek, okuyarak, sorgulayarak ve araştırarak geçirecek, hayatınızın bir sonraki aşamasına umut dolu bir başlangıç yapacaksınız. Güzel bir eser için; hüner, beceri, sabır ve sevgi gerekir. Bu sanatın ilk dersi çocuklarımızı anlamaktır. Çocuklarımızın eğitim öğretim faaliyetlerindeki tutum ve davranışları bizim olduğu kadar sizlerin de eserdeki yansımasıdır. Eğitim öğretim sürecinde, sizlerle işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyacağız.“ Yaşamı bir öğrenme yolculuğu olarak görüyoruz.” yolculuğumuzu çeşitlendirerek hep birlikte ekip olarak sürdürmemiz gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve tüm eğitim çalışanlarımızın sağlıklı, huzurlu ve verimli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum.” Dedi.