DENİZCİLİĞİMİZİN GURUR GÜNÜ

227

Nilgün KAYA

Türk Denizciliğinin en önemli atılımı Kabotaj Kanununun 93. Kabul yılı, Ayvalık’ta tören ve yarışmalarla kutlandı. Şehit denizciler için denize çelenk bırakılıp denizden Türk bayrağı çıkartılırken, yüzme yarışlarından çekişmeli yağlı direğe kadar hareketli geçen kutlamayı her yaştan Ayvalıklı ilgiyle izledi.

Ayvalık’ta Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93. Yılı kutlamaları, Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 09.30’daki törende Liman Başkanı Yasin Aldemir tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu yapılırken Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri şiir okudu. Saygı duruşu ve Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunmasının ardından Liman Başkanı Yasin Aldemir,  Cumhuriyet öncesi denizciliğimizin en önemli atılımlarından olan Kabotaj kanununun Türk denizciliğinin gelişmesi anlamına geldiğini vurguladı.

“ÜLKEMİZİ DENİZCİ BİR ÜLKE HALİNE GETİRMEK EN BÜYÜK İDEALİMİZ”

Liman Başkanı Yasin Aldemir, “1 Temmuz 1926 tarihinde Cumhuriyet Türkiye’si için çok önemli olan kabotaj yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre Türkiye limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşımacılığı ile kabotaj hizmetleri bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemiler tarafından yapışacağı belirtilmiş, yaklaşık 350 yıldır süregelen yabancılara verilen imkanlar yani kapitülasyonlar son erdirilmiştir. Bu kanun ile bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki egemenlik haklarımız perçinlenmemiş aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için bir dönüm noktası olmuştur. 1 Temmuz Kabotaj bayramını kutluyorum” dedi.

HIZLI YÜZMEYE VE YAĞLI DİREKTE BAYRAĞI ALMAYA ÇALIŞTILAR

Törenin ardından yarışmalara geçildi. Yüzme yarışları ile başlayan yarışmalar her yaştan Ayvalıklı tarafından ilgiyle izlendi. Yüzme yarışına yaklaşık 20 kişi katılırken Yağlı direkteki çekişmeyi ise  Emre Taşkın kazandı.  100 metre yüzme genç erkekler yarışmasının birincisi Engin Özyörük, ikincisi Doruk Kaynak, üçüncüsü Ahmetcan Soylar oldu.  Yıldızlar yarışmasında ilk üçü Arda Baran Soylar, Engin Akkoç  ve Ege Akkoç  paylaştı.