AYVALIK,  MAVİ BAYRAK SAYISINI, YATLARLA 11’E ÇIKARDI

395

Nilgün KAYA

2014 ve 2015 yıllarında 6 plaj, 1 Marina ve 1 yat ile toplam 8 Mavi Bayrak alan, 2016 yılında 2 yatın da eklenmesiyle Mavi Bayrak sayısı 10’a çıkan,   2017’de 3 yat ve Marina ile birlikte Mavi Bayrak sayısı 13’e ulaşan, 2018 de 8 plajla Mavi bayrak alabilen Ayvalık’ta bu yıl, 7 plaj Mavi Bayrak alabildi. Yatlar ve Marina ile birlikte ilçedeki mavi bayrak sayısı 11 oldu.

Balıkesir’de 22 noktaya verilen Mavi Bayrak’ın 11’İ Ayvalık’a geldi. Çevre eğitimi ve bilgilendirme konusunda 6, Yüzme suyu kalitesinde 5, Çevre yönetiminde 15, Can güvenliği ve hizmetler konusunda 7 olmak üzere toplam 33 kriteri yerine getiren plajlara Mavi Bayrakları verilmeye başlandı. Ayvalık’ta 7 plaj, 3 yat ve Marina Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

AYVALIK’TA MAVİ BAYRAK SAYISI 1 EKSİLDİ

Ayvalık’ın kuzeyinde Engürü Tatil Siteleri Batı ve Palmiye plajları, Belediye Halk Plajı, Ali Bey (Cunda) Adası’nda; Ortunç Otel, Küçükköy Mahallesi’nde Grand Temizel Otel, Murat Reis ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Oteller önü Sarımsaklı Halk Plajı Mavi Bayrak alan noktalar oldu. Ayvalık Setur Marina il genelinde Mavi Bayrak alan tek marina olurken Türkiye’de ilk kez Mavi Bayrak almaya hak kazanan ve yıllardır Mavi Bayrağını koruyan Tuana-K teknesine geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Armin ve Elsin adlı yatlara da Mavi Bayrak verildi.  Ayvalık Belediyesi Altınova Kum adası mevkii Halk Plajı bu sene Mavi Bayrak alamadı.

“EDREMİT KÖRFEZİNİN DURUMU ÖNCEKİ YILLARLA KIYASLANDIĞINDA OLUMLU”

TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, “Balıkesir’de geçen yıl 23 olan Mavi Bayrak sayısı 22’ye düştü. Ayvalık’ta 1 Mavi Bayrak eksildi. Neden Mavi Bayrak alamadığını yanıt vermiyoruz ama Mavi Bayrak alabilmek için 33 kriterin bir araya gelmesi ve bir bütün halinde yerine getirilmesi gerekli. Bu kriterlerin en önemlisi gönüllülük esasına bağlı. Bu nedenle bayrağın kaybedilme sebepleri çok farklı olabilir, bunu açıklamıyoruz ama şunu söyleyebilirim ki kirlilik nedeniyle kayıp yaşanmadı” dedi.

Ayvalık’ta 24 Mayıs Cuma günü, Mavi Bayrak almaya hak kazanan 7 noktada sezon öncesi ön denetimlerin yapılacağını ve hazır olduğu belirlenen yerlere Mavi Bayraklarının teslim edileceğini söyleyen Karataş, “Edremit Körfezinin durumu önceki yıllarla kıyaslandığında gayet olumlu. Şikâyetler her zaman var. Kaçak deşarj ve çevre sorunları da ancak bizim takip ettiğimiz konu, Mavi Bayrak alınan noktaların dengeye gitmesi” dedi.