BAHARDA AYVALIK DEMEK, MOR SALKIM DEMEK

298

Nilgün KAYA

Ayvalık, Nisan ayında çiçekleri açan mor salkımlarla daha renkli ve romantik bir görünüme bürünüyor.  Kente neşe katan bahar kokusunun kaynağı mor salkımlar, gün geçtikçe Ayvalık’la özdeşleşiyor.

Zeytinin nefti yeşili ve Ege’nin mavi-turkuaz renkleriyle çevrili Ayvalık, bahar geldiğinde yeni renklerle donanıyor.  Eflatun renkli çiçekleri, hoş kokusu, bambaşka güzellikteki görüntüsü ile mor salkımlar, Ayvalık’ın tarihi siluetine doğal güzellik katıyor.

MOR SALKIMIN ALTINDA EFLATUN GÖLGELER

Kentte Arnavut kaldırımlarla bezeli, tarihi evlerin beklediği sokaklarda, pek çok evin bahçesinde ağaçlara ve duvarlara sarılmış, kimi sokaklarda yeşil-eflatun bir gölgelik oluşturmuş mor salkım, kente gelenlerin ilgisinden payını alıyor.  Sarmaşık türünden bir ağaç olan, rüzgâr seven, salkımlar halinde mor, beyaz, krem, mavi ve pembe gibi renkli çiçekleri olan mor salkım, rüzgârlar kenti Ayvalık’a yakışıyor.  Şelale gibi gürül gürül akan bir coşku, baharda mor salkımlarla Ayvalık’a taşınıyor. Tarihi Kahveleri ve yeni açılan lokanta ve kafeleri ile  Ayvalık’ın yeni cazibe noktası olan Macaron’da hem  de Fevzi Paşa-Vehbibey Mahallesi’nde mor salkım, altında oturulduğunda, eflatun gölgeler sunuyor,  huzur ve keyif veriyor.

NİSAN-MAYIS TAM ZAMANI

Mor salkımlar köşe bucak ekilmeye devam ederken, dar sokaklarda gölgelik oluşturmak amacıyla binalar arasına tel veya ip gerilerek sarması ve sokağın üstünü kaplaması sağlanıyor. 20 metreden fazla uzayan, 70-80 sene ömrü olan mor salkım, çiçeklerini ilkbahar ortasında açmaya başlar. Nisan, Mayıs aylarında en verimli dönemini sergileyen mor salkım, yapraklarından önce çıkardığı çiçeklerini uzun süre koruyor.

İŞLETMECİLER BUDAMA VE KENT SOKAKLARINDA YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYOR

Mor salkımlı sokakta işletmecilik yapan Aydın Böke, “Ayvalık’ta mor salkımlar sembol bitkilerinden bir tanesi. Kentimizde zamanında çok eskilerde bütün sokaklarda çok yaygınmış ama daha sonra kesile kesile çok azalmış. Biri tanesi bizim bulunduğumuz bölgede bir de Macaron bölgesinde var. Keşke eskisi gibi kalsa her taraf mor çiçeklerle donansaydı. Komşumuz Midilli’de hala çok yaygın.  Bütün sokakların tamamını kaplayacak şekilde yaygınlaştırmışlar. Bu çok güzel görüntüler yaratıyor.  İnşallah ilerde bizim sokaklarımızda da çoğalır, mor salkımlar yaygınlaştırırız. Biz elimizden geldiği kadar şu an sahip olduğumuz mor salkıma iyi bakıyor, budamasını yapıyoruz. Yayılması için çelik halatlarla sokağımıza doğru yönlendirmesini yapıyoruz. Biz kendisini çok seviyoruz” dedi.

İşletmesinin de bulunduğu sokaktaki mor salkımı  budamak için esnaf olarak işbirliği yaptıklarını belirten  Mevce Dilara Toprak, “ Yaklaşık 5 sene önce Ayvalık’ta hizmet vermeye başladık. Bu gördüğünüz mor salkımların turizm açısından katkısı olacağına eminim. Yazın inanılmaz güzel bir gölge ve serinlik yapıyor. Görsel olarak mor enerjisi var. Mor renk olarak gücün bereketin simgesi. Daha çok yere ekersek eminim ki daha çok dikkat çekecektir. Hatta bir sürü sokak arasına kolay dikilebilen, kolay yetişebilen sarmaşık cinsi olduğu için güzelleşir” dedi.

Anlamı sabır, zariflik ve onurlu olmayı ifade eden Mor Salkım’ın romantik hikâyesi 1800’lü yılların başlarına dayanıyor.