“TABİAT PARKIMIZIN MUTLAK SURETTE KORUNMASI GEREK”

1469
Fotoğraf: Kadri KAYA

Nilgün KAYA

Ayvalık’ta Maden Adası’nın ardından Cennet Tepesi, Bağyüzü köyü ve son olarak Cunda Adası Çataltepe mevkiinde meydana gelen yangınların ardından bir açıklama yapan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkının özellik ve karakterinin bozulmadan korunması için gerekli kanun maddelerinin bir an önce uygulanmasını istedi.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkını her zaman yeşil görmek istediğini belirten Başkan Gençer yaptığı açıklamada, “Maden Adamızda yaşanan yangından 4 gün sonra Cennet Tepesi, 11 gün sonra Bağyüzü Köyümüzde ve bu yangının hemen ertesi günü Cunda adamızın Pateriça Koyu Çataltepe mevkiinde yangın çıktı. Cunda adamızda 1 hektarlık alan tahrip oldu. Bölgedeki yangın havadan ve karadan yapılan müdahale ile kontrol altına alındı. Adeta ciğerimiz yandı, çok üzüldük ama çok şükür yangın hızlı bir şekilde bastırıldı. Yangınların çıkması çok üzücü, can ve mal kaybı olmaması tek tesellimiz ama yangında küle dönen bitki örtüsünün ve diğer canlıların acısını en derin şekilde hissediyoruz. Hepimize büyük geçmiş olsun. Kentimizde arka arkaya yaşanan bu yangınlar gösteriyor ki ağaçlık alanlarda çok daha dikkatli olmalıyız” dedi.

“TABİAT PARKIMIZIN ÖZELLİK VE KARAKTERİ BOZULMADAN KORUNMASI GEREK”

19 bin 624, 27 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkının korunması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünü göreve çağıran Başkan Gençer, “Yaşadığımız yangınlar,  çıkış nedenleri henüz netlik kazanmasa da ihmal veya kasıt nedeniyle meydana geldiği için kesinlikle Tabiat Parkı sınırları içerisinde ateş yakılmaması, piknik ve kamp yapılmaması, Tabiat Parkımızın özellik ve karakterinin bozulmadan korunması için giriş çıkışların mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor.  Bu nedenle korumanın sağlanması için 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu hükümlerinin Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından yerine getirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yangını söndürmek için özveriyle görev yapan Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, Ayvalık Orman İşletme Şefliği, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği ile Ayvalık Belediyemizin ekiplerine teşekkür ederim” dedi.