SAKARYA OKULU ÖĞRENCİLERİ, YENİLENEBİLİR ENERJİNİN GÜCÜNÜ ANLATACAKLAR

3533

Nilgün KAYA

Ayvalık Sakarya Orta Okulu 4-C Sınıfı öğrencileri, 3 Mayıs günü Okulun Çok Amaçlı Salonu’nda düzenleyecekleri panel ile ‘Yenilenebilir Enerjinin gücü’nü ele alacak.

4-C Sınıfının 18 öğrencisi, Geçtiğimiz yıllarda ‘Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma’, ‘Hepimiz Engelliyiz’ ve ‘Engelsiz Türkiye’ başlıklı panelleri ile ülke çapında örnek çalışma gerçekleştiren Öğretmenleri Kemal Arık yönetiminde yeni bir panele daha imza atacak.

‘Yaşanabilir bir dünya için temiz enerji’ şiarıyla yola çıkan Öğretmen Kemal Arık, önce öğrencilerinin sonra aileleri ve diğer öğrencilerin yenilenebilir enerjinin gücünü fark etmesi için öğrencileriyle birlikte hazırlandığı panel, 3 Mayıs günü saat 10.00’da başlayacak.

1 METRE YÜKSEKLİKTE RÜZGÂR TRİBÜNLERİ, RESİMLER VE 18 PROJENİN MAKETİ YAPILDI

Sunumunu Irmak Sucu’nun yapacağı panelde sınıf öğrencileri sırayla ele aldıkları konular hakkında detaylı bilgi verecek. Panelde yenilenebilir enerjinin karşıtı olan bazı enerji türleri de anlatılacak. Elif Berra Kılıç rüzgar enerjisi, Sunay Öncü Güneş enerjisi, Nuri Doğan Hidrolik enerji, Yavuz Selim Ayyıldız Jeotermal enerji, Salih Rıza Yıkılmazdağ Nükleer Enerji, Berru Tanım Termik enerji, Zekiye Naz Çakar Dalga enerjisi,  İrfan Mert Kaya Enerji tasarrufu konularında katılımcıları aydınlatacak. Panelde, üretimde sürekliliğin enerjide tutumla olacağı vurgulanacak. 3 aydır panele hazırlanan öğrenciler, 1 metre yüksekliğinde rüzgar tribünleri, 18 enerji projesinin maketlerinin yanı sıra aileleriyle birlikte resim de yaptı. Okul Müdürü Zafer Olkun, önceki gün İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ı ziyaret ederek panele davet etti. Projeyi hazırlayan öğrenciler, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahadır’ın yanı sıra bazı esnaf ve vatandaşlarla da konuyla ilgili röportaj yaptı.

Okulun TEMA Gönüllüğünü de sürdüren Öğretmen Kemal Arık, Türkiye’de ilköğretim düzeyinde panelin neredeyse hiç yapılmadığını, Ayvalık’ta bu konuda örnek olduklarını ifade ederek, “Yenilenemez enerji kaynakları olan Petrol ve kömürün yakın zamanda bittiğinde ülkelerin yaşayacağı sorunlara çözüm aramak ve yenilenebilir enerjileri tanımak, tanıtmak amacıyla bu paneli düzenledik. Öğrencilerimize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür geleceğini inşa etmede, yaşamı sorgulayan, eleştirel davranabilen, insana, doğaya saygılı bireyler yetiştirmek ve yaşanılabilir dünya için yenilenebilir enerji diyoruz” dedi.